Nijerya'da haftalar önce kaçırılan 130'dan fazla öğrenci kurtarıldı

Kaduna eyaletindeki bir okuldan kaçırılan 130'dan fazla çocuk ve okul personeli için yüzbinlerce dolar fidye talep edildi.

REKLAM

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Batı Afrika ülkesi Kaduna'da iki haftadan uzun bir süre önce kaçırılan 130'dan fazla çocuk Pazar günü kurtarıldı. Yetkililer, çocukların ailelerine teslim edilmeden önce psikolojik destek aldıklarını söyledi.

Nijerya ordusu, komşu Zamfara eyaletinde 76'sı kadın, 61'i erkek olmak üzere toplam 137 kaçırılan kişinin serbest bırakıldığını duyurdu.

Nijerya Ordusundan Tümgeneral MLD Saraso şunları söyledi: “Burada 131 öğrenci var, diğer 6 öğrenci şu anda hastanede ve iyileşince taburcu edilecekler.” Bir açıklama yaptı.

Tümgeneral Saraso, kaçırılanlardan biri olan okul yetkilisinin esaret altında öldüğünü söyledi.

Kaçırılan çocukların sayısı çelişkili

Nijerya ordusunun yayınladığı fotoğraflarda, LEA ilkokul ve ortaokulunda kaçırılan çocukların, kurtarıldıklarında hala mavi-beyaz-kahverengi üniformalarını giydikleri, tozlu ve bitkin oldukları görüldü.

Kaduna Valisi Uba Sani yerel basına verdiği demeçte, “Ben mutluyum, aileler mutlu, çocukların kurtarılmasından dolayı hepimiz mutluyuz” dedi. dedi.

Sani, çocukların psikososyal rehberlik ve yakın tıbbi gözetim altında kalmaya devam edeceğini söyledi.

Öte yandan kaçırılan çocukların sayısı ve okul yetkilileriyle ilgili çelişkili bilgiler sorulduğunda yetkili şu yanıtı verdi: “Bir lider olarak rakamlarla uğraşmamalıyım. Çocukların geri dönüşü bundan daha önemli.” dedi.

Okul yetkilileri yerel yetkililere motosikletli silahlı adamların 7 Mart'ta Kuriga köyüne saldırdığını bildirdi. okula zorla girdin toplam 287 öğrenciyi kaçırdığını bildirdi.

Sayı belli olmadığı için kaçırılanların tamamının kurtarılıp kurtarılmadığı da tam olarak bilinmiyor.

Nijerya'da kayıtların yetersiz tutulması veya bazı rehinelerin kaçması nedeniyle kaçırılma olaylarına ilişkin farklı raporlar yaygın.

Fidye ödendi mi?

Kaçırılan çocukların ve okul yetkililerinin serbest bırakılması için 1 milyar naira (690 bin dolar) fidye talep edildi.

Orduya göre kurtarma operasyonu fidye ödemesinin vadesinden günler önce gerçekleşti.

Nijerya cumhurbaşkanı toplu adam kaçırma olayları nedeniyle baskı altında Tinubu topufidye olarak çocukları “tek kuruş ödemeden” kurtaracağına söz verdi.

Nijerya Enformasyon Bakanı Muhammed İdris, Abuja'da düzenlediği basın toplantısında herhangi bir fidye ödenmediğini söyledi.

Kaduna Valisi Sani de kurtarma operasyonunun başarısından dolayı orduya övgüde bulundu ve fidye konusunda herhangi bir bilgi vermedi.

Ancak Reuters, isminin gizli kalmasını isteyen bir güvenlik kaynağının, içinde fidye parasının bulunduğunu söylediği 14 siyah çantanın Zamfara eyaletinin Dansadau bölgesinde taşınmasına tanık olduğunu bildirdi.

Kaçırma için talep edilen fidyeler genellikle aileler tarafından ödeniyor ve Nijeryalı yetkililerin ödemelerin yapıldığını kabul etmesi nadir görülen bir durum.

REKLAM

Kimi kaçırdı?

Çibok köyünden yüzlerce Boko Haram militanı bir öğrenciyi kaçırdı Nijerya'da 2014 yılından bu yana en az 1.400 öğrenci okullardan kaçırıldı.

Son yıllarda adam kaçırma olayları ülkenin kuzeybatı ve orta bölgelerinde yoğunlaştı. Burada düzinelerce silahlı grup fidye için sıklıkla köylüleri ve gezginleri hedef alıyor.

Kaduna'nın kaçırılması olayının sorumluluğunu henüz hiçbir grup üstlenmedi. Yerel halk, eski çoban çetelerini bölgede toplu katliam ve fidye amaçlı adam kaçırma olaylarıyla suçluyor.

AP'nin görüştüğü iki güvenlik uzmanı, kaçıranların kimliklerinin bilindiğini söyledi.

Bölgenin geniş, kontrolsüz ormanlarında saklanan çete üyeleri toplu adam kaçırma olaylarında nadiren tutuklanıyor.

REKLAM

Kurbanlar, çaresiz aile üyelerinden alınan fidye ödemeleri yoluyla ya da hükümet ve güvenlik yetkilileriyle yapılan ve tutuklu çete üyelerinin serbest bırakılması gibi koşulları içeren anlaşmaların ardından öldürüldü. serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir