Fransız polisi göçmen teknelerine karşı “saldırgan” taktikler kullanıyor

Lighthouse Reports, yaptığı araştırmada Fransız polisinin göçmenlere karşı “saldırgan yöntemler” kullandığını gösteren görüntü, belge ve tanık ifadelerine ulaştığını duyurdu.

REKLAM

Fransız polisinin, Manş Denizi üzerinden Birleşik Krallık'a giden göçmen teknelerini durdurmak için “saldırgan taktikler” kullandığını gösteren görüntüler ortaya çıktı.

Görüntüler Lighthouse Reports'un Le Monde, Der Spiegel ve The Observer işbirliğiyle elde edildi.

Video, Fransız yetkililerin kullandığı bir dizi sert ve potansiyel olarak tehlikeli taktiği gösteriyor.

Can yeleği giyen insanları taşıyan botun etrafını saran bir polis botu, manevra yaparken dalgalar yaratıyor.

Daha sonra göçmenlerin botlarına dolan suyu çıkarmaya çalıştıkları görüldü.

“Polis göçmenlere biber gazı kullanıyor”

Başka bir videoda ise bir polis botu göçmen botuna yaklaşıyor ve bir polis memuru bottaki insanlara biber gazı sıkıyor.

Lighthouse Reports, yaptığı araştırmada Fransız polisinin “saldırgan yöntemler” kullandığını gösteren görüntü, belge ve tanık ifadelerine ulaştığını duyurdu.

Birleşik Krallık Sınır Gücü'nün eski göç sorumlusu Kevin Saunders, görüntülerin endişe verici görünse de muhtemelen olası trajedileri önleme amaçlı olduğunu söyledi.

Saunders, teknelerin batma riskini önlemek için önlem alınması gerektiğini vurguladı.

“Sorunu kökünden çözecek önlemler alınmalı”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, hükümetinin göç stratejisinin bir parçası olarak “tekneleri durdurmaya” öncelik verdi; Bu strateji, göçmenlerin kanaldan akışını engellemek için daha katı göç yasalarının uygulanmasını içeriyor.

Uluslararası Af Örgütü Birleşik Krallık mülteci ve göçmen hakları direktörü Steve Valdez-Symonds, sorunun kökünden çözülmesine ve göçmenlerin bu tür tehlikeli yolculuklara çıkmasının engellenmesine yardımcı olacak proaktif önlemler alınması çağrısında bulundu.

Symonds, sadece tekneleri durdurmaya odaklanmak yerine güvenli sığınma prosedürlerini sağlamanın önemli olduğunu söyledi.

İngiliz hükümetinin verilerine göre geçen yıl Manş Denizi'nden yaklaşık 30.000 geçiş kaydedildi. Bu rakam bir önceki yıla göre üçte birlik bir düşüş anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir