NATO'nun 'Nükleer Doktrini' Kararı: Acil Bir Tehdit Mevcut Değil – Son Dakika Dünya Haberleri

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Japon Yomiuri gazetesine verdiği röportajda Çin'i, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'daki en büyük çatışmayı (Rusya-Ukrayna savaşı) kışkırtmakla suçladı.

Stoltenberg, “Çin, Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük çatışmayı kışkırtıyor” Dedi.

Stoltenberg, Rusya'nın insansız hava araçları ve füzeler ürettiğini, bunun Çin'den ileri teknoloji ve elektronik ihracatıyla desteklendiğini söyledi.

Stoltenberg, Çin üzerindeki baskıyı artırmak ve Asya'da istikrarı sağlamak için Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda ile ortaklıklara vurgu yapılması gerektiğini söyledi.

Stoltenberg, “NATO Çin'i düşman olarak görmüyor ancak Çin değerlerimize, çıkarlarımıza ve güvenliğimize meydan okuyor.” dedi.

Stoltenberg, NATO'nun şu anda nükleer doktrinini gözden geçirmeye gerek görmediğini söyledi. “Acil bir tehdit yok. NATO nükleer stratejisini gözden geçirmeye gerek görmüyor.” dedi.

Stoltenberg ayrıca nükleer caydırıcılık amacıyla kullanılan ABD savaş uçaklarının F-16'lardan F-35'lere değiştirilmesi sürecinin de gündeme geldiğini söyledi. “her zamanki gibi devam et” algılanan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir