NASA ve Boeing, Starliner'ın Dünya'ya dönüş tarihini bir kez daha erteledi

Teknik sorunlar yaşayan Boeing firmasına ait Starliner uzay mekiğinin sürekli ertelenen Dünya'ya dönüşünün yeni tarihi 26 Haziran olarak belirlendi.

REKLAM

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Boeing tarafından üretilen Starliner uzay mekiğinin 26 Haziran'da Dünya'ya döneceğini söyledi. Bu, NASA'nın 5 Haziran'dan bu yana duyurduğu üçüncü dönüş tarihi.

18 Haziran'da canlı yayınlanan bir konferans görüşmesi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan NASA ve Boeing yetkilileri, inişin New Mexico'daki White Sands uzay istasyonuna yerel saatle sabah 4.51'de gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

Beş yerden helyum sızıntısı

Astronotlar Butch Wilmore ve Suni Williams'ı Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) taşımak üzere 5 Haziran'da fırlatılan Starliner uzay aracında, mekiğin itki ve kapak operasyonlarına bağlı 5 farklı noktada helyum sızıntısı sorunları tespit edildi.

Mürettebat Uçuş Testi (CFT) olarak bilinen iki astronotun yer aldığı ilk görevin başlangıçta yaklaşık bir hafta sürmesi gerekiyordu. Ancak teknik sorunlar nedeniyle astronotların dönüşü 14 Haziran'a, ardından 22 Haziran'a ertelendi.

NASA ve Boeing, Starliner'ın 6 Haziran'daki ilk ISS kenetlenme girişimini engelleyen itici sorunlarını değerlendirmeye devam etmek için ekstra zamanı kullanıyor. Ayrıca ertelenen ISS uzay yürüyüşünün dönüş tarihinden iki gün önce, 24 Haziran'da gerçekleştirileceği de bildirildi.

Starliner, astronotları ISS'ye taşımak için geliştirilen ikinci uzay aracıdır.

SpaceX'in Dragon uzay aracı, 2020'den bu yana astronotları ISS'ye taşımak için kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir