Myanmar ordusu Myawaddy'nin kontrolünü kaybetti, binlerce kişi Tayland sınırına akın etti

Asya ülkesi Myanmar, ordunun seçilmiş sivil hükümeti devirdiği ve sonrasında patlak veren kitlesel gösterileri zorla bastırmaya çalıştığı 2021 yılından bu yana kargaşa içinde.

REKLAM

Myanmar'ın stratejik öneme sahip sınır kasabası Myawaddy'nin dün (10 Nisan) cunta karşıtı muhalifler tarafından ele geçirilmesinin ardından çok sayıda insan Tayland'a geçmek için sınır kapısına akın ediyor.

Bölge sakinleri cunta yönetiminin kente hava saldırısı düzenlemesinden korktuklarını dile getiriyor.

Analistler, şehrin kontrolünün kaybedilmesinin, halihazırda gerileyen ekonomiyi canlandırmaya çalışan cuntayı sınır ticaretinden elde edilen gelirden mahrum bıraktığını ve aynı zamanda Karen Ulusal Birliği (KNU) gibi isyancı grupları güçlendirdiğini tahmin ediyor. Myawaddy'yi ele geçirdi.

Beş yaşındaki oğluyla birlikte Tayland'a girmeyi başaran 39 yaşındaki Myawaddy sakini Moe Moe Thet San (39), “Hava saldırılarından korkuyorum” dedi. Dedi.

Bölgedeki tek aktif sınır kapısı olan “Mae Sot” önünde toplanan binlerce kişiden biri olan Thet San, bomba sesinin kendilerini evlerini terk etmeye zorladığını söyledi.

“Bombalar yüzünden buraya kaçtım. Tayland'ı bombalayamazlar.” Dedi.

Tayland Dışişleri Bakanı Parnpree Bahiddha-Nukara, Burma cuntasının muhalefetle yaşanan çatışmalarda uğradığı toprak kayıplarının ardından durumu gözden geçirmek için bugün Mae Sot'a gidecek.

Bu arada Myanmar askeri sözcüsü Zaw Min Tun da basına yaptığı açıklamada, bazı askerlerin aileleri yanlarında olduğu için teslim olduklarını ve geri dönüşleri için Tayland ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Asya ülkesi Myanmar, ordunun seçilmiş sivil hükümeti devirdiği ve sonrasında patlak veren kitlesel gösterileri zorla bastırmaya çalıştığı 2021 yılından bu yana kargaşa içinde.

Perşembe günü, KNU'nun Myawaddy'nin kontrolünü ele geçirdiğini duyurmasının ardından yaklaşık 200 Burmalı asker Mae Sot'a bağlanan bir köprüye çekildi.

Analistler, ordunun şehrin kontrolünü yeniden ele geçirmek için havadan karşı saldırı başlatabileceği yorumunu yaptı.

Bangkok'taki Thammasat Üniversitesi Güneydoğu Asya Araştırmaları Bölümü'nden araştırmacı Dulyapak Preecharush, “Çatışmaların önümüzdeki günlerde yoğunlaşması muhtemel” dedi.

Ülkenin bazı bölgelerinde çatışmalar yoğunlaşırken, Myanmar'ın Myawaddy şehrinden Tayland'ın Mae Sot şehrine geçiş yapanların sayısı günde 4 bin kişiye ulaştı.

Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, Myanmar'daki çatışmaların ülkesinin hava sahasına yayılmaması gerektiği konusunda uyardı.

Reuters'e konuşan Srettha, Burma cuntasının “gücünü kaybettiğini” ve rejimle müzakerelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Myanmar'daki çatışmalarda tarafsız kalacağını belirten Tayland, çatışmalar nedeniyle yerinden edilen 100 bin kişiyi ağırlayabileceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir