Mısır, Firavun II. Ramses'in çalınan 3 bin 400 yıllık heykelini geri aldı

Eser Kahire'deki Mısır Müzesi'ne götürüldü ve sergilenmek üzere restore edilmeyi bekliyor.

REKLAM

Mısır Eski Eserler Bakanlığı, 30 yılı aşkın bir süre önce çalınan ve ülke dışına kaçırılan Firavun II. Ramesses'in kafasını tasvir eden 3.400 yıllık heykelin Mısır'a geri döndüğünü duyurdu.

Bakanlık yetkilisi, kesin tarihi bilinmemekle birlikte eserin 1980'lerin sonu veya 90'ların başında Mısır'ın güneyindeki Abydos antik kentindeki II. Ramesses tapınağından çalındığının tahmin edildiğini söyledi.

Mısırlı yetkililer, eseri 2013 yılında Londra'daki bir sergide satışa çıktığında fark etmişti. Mısır, heykelin mülkiyetini belirlemek için İsviçreli yetkililerle birlikte çalışmıştı.

İsviçre, heykeli geçen yıl Bern'deki Mısır büyükelçiliğine teslim etmişti ancak Mısır, eseri ülkesine ancak yakın zamanda getirebilmişti. Eski Eserler Bakanlığı'na göre heykel, İsviçre'ye ulaşmadan önce birçok ülkeye nakledildi.

restore edilecek

Çalınan başın, Firavun II. Ramesses'i çeşitli Mısır tanrılarıyla birlikte otururken tasvir eden bir grup heykelin parçası olduğu iddia edildi.

Heykel şu anda Kahire'deki Mısır Müzesi'nde bulunuyor ancak sergilenmiyor. Bakanlığın açıklamasında eserin restore edileceği belirtiliyor.

Antik Mısır'ın en güçlü firavunlarından biri olan ve Büyük Ramesses olarak da bilinen II. Ramesses, Mısır'ın Ondokuzuncu Hanedanlığı'nın üçüncü firavunu olarak M.Ö. 1279'dan 1213'e kadar hüküm sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir