Mekke'de aşırı sıcaktan dolayı 577 hacı hayatını kaybetti

Sıcaklığın 52 dereceye ulaştığı Suudi Arabistan'a hacca giden hacılar arasında 577 kişi hayatını kaybederken, 2 binden fazla kişinin tedavisi sürüyor.

REKLAM

Müslümanların Kutsal Topraklara yaptığı hac ziyaretinde bu yıl sıcaklığın 50 dereceyi aşması sonucu 577 kişinin hayatını kaybettiği, 2 binden fazla kişinin de hastanelerde tedavi altına alındığı bildirildi.

Arap diplomatlar Salı günü Fransız haber ajansı Agence France-Presse'ye (AFP) yaptığı açıklamada, ölenlerin en az 323'ünün Mısırlı ve 60 Ürdünlü olduğunu ve çoğunun sıcağa bağlı hastalıklardan öldüğünü söyledi.

Suudi devlet televizyonu pazartesi günü Mekke'deki Mescid-i Haram'ın gölgesinde sıcaklığın 51,8 dereceye yükseldiğini bildirdi.

23 Türk hacı adayı hayatını kaybetti

2024 Hac'ının Türkiye'den düzenlenmesi sırasında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısı 23'e yükseldi.

Hac kapsamında Suudi Arabistan'da Rahmet Tepesi olarak bilinen kutsal Arafat Dağı'nda toplanan hacılar, su püskürtme direkleri gibi yöntemlerle serinliyor.

Suudi Arabistan Meteoroloji Merkezi'ne göre, Mina ve Arafat Dağı'ndaki Mescid-i Haram'da yüksek sıcaklıklarla mücadele etmek amacıyla dağa giden yolların içindeki ve çevresindeki soğutma istasyonları hacıların serinlemesine yardımcı oldu.

Hacıların şemsiye kullanmaları ve bol su içmeleri teşvik edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir