Malezya'da İsrail pasaportlu bir kişiye silah sağlayan 3 kişi tutuklandı

2018 yılında Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da Filistinli bir bilim adamı kimliği belirlenemeyen iki kişi tarafından vurularak öldürülmüştü ve Hamas, cinayetin İsrail'in Mossad istihbarat servisi tarafından işlendiğini söylemişti.

REKLAM

Malezya polisi, Kuala Lumpur'daki bir otelde gözaltına alınan 36 yaşındaki İsrail pasaportlu bir adama ateşli silah sağladığından şüphelenilen üç kişinin tutuklandığını duyurdu.

Polis Genel Müfettişi Razarudin Hüseyin düzenlediği basın toplantısında, içinde 6 silah ve 200 mermi bulunan bir çantayla yakalanan adamın 12 Mart'ta Birleşik Arap Emirlikleri'nden Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı'na sahte Fransız pasaportuyla geldiğini söyledi.

Şüphelinin polis sorgusu sırasında İsrail pasaportunu teslim ettiğini belirten Razarudin, kimliği açıklanmayan bu kişinin Malezya'ya geldikten sonra silah sipariş ettiğini ve ödemeyi kripto para ile yaptığını söyledi.

Malezya ile İsrail arasında diplomatik ilişki bulunmuyor.

Singapur'daki İsrail büyükelçiliği de medyanın yorum taleplerine yanıt vermedi.

Aynı şekilde İsrail medyası da İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili bilgisi olduğunu ancak Şalom Avitan isimli İsrail vatandaşıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadığını bildirdi.

Malezyalı yetkililer polisin, şahsın İsrail istihbarat teşkilatının üyesi olma ihtimalini değerlendirdiğini söyledi.

Ancak şüphelinin sorgusu sırasında yetkililere “aile içi anlaşmazlık nedeniyle başka bir İsrail vatandaşını hedef almak üzere Malezya'ya girdiğini” söylediği kaydedildi.

“Bu açıklamaya güvenmiyoruz çünkü başka bir gündemin olabileceğinden şüpheleniyoruz” diyen Razarudin, kişinin Malezya'da kaldığı süre boyunca birbiri ardına otel değiştirdiğini de sözlerine ekledi.

Polis müfettişi Razarudin, yaptığı açıklamada, aralarında evli bir çiftin de bulunduğu üç Malezyalının, İsrailli şüpheliye silah temin etmek ve şoförlük yapmak suçlamasıyla Cuma günü tutuklandığını ve yedi gün boyunca gözaltında tutulduğunu söyledi.

Ayrıca çifte ait bir arabada da silah ele geçirildiğini söyledi.

Şüphelinin yakalanmasının ardından Malezya Kralı, Başbakan Enver İbrahim ve diğer üst düzey yetkili ve yetkililer için güvenlik önlemleri artırıldı.

Çoğunluğu Müslüman olan bir ülke olan Malezya, Filistin meselesinin ateşli bir destekçisidir ve İsrail'in Gazze savaşındaki eylemlerini eleştirmektedir.

Aralık ayında Malezya hükümeti, İsrail'in “Gazze katliamına” tepki olarak İsrail gemilerinin Malezya limanlarına yanaşmasını yasakladı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü'ne göre Malezya'da yaklaşık 600 Filistinli mülteci yaşıyor.

2018 yılında Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da Filistinli bir bilim adamı kimliği belirlenemeyen iki kişi tarafından vurularak öldürülmüştü ve Hamas, cinayetin İsrail'in Mossad istihbarat servisi tarafından işlendiğini söylemişti. İsrail ise bu suçlamaları reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir