Maduro muhalefet adaylarını suçladı: “Darbe planlıyorlar” – Son Dakika Dünya Haberleri

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkenin bir sonraki seçimleri öncesinde Monagas eyaletindeki destekçilerine yaptığı konuşmada olağanüstü mesajlar verdi.

Maduro, diğer başkan adaylarıyla şiddetten vazgeçilmesi ve Temmuz seçimlerinin resmi sonuçlarının kabul edilmesi yönünde bir anlaşma imzalamayı reddeden sağcı muhalefet adayları Edmundo Gonzalez ve Enrique Márquez'in, oylamanın ardından isyan ve darbe devleti sahnelemeyi amaçladığını söyledi.

Madruo,“Dün Venezüella'da barışı garanti altına almak, seçim sonuçlarına ve organizatöre saygı göstermek için bir anlaşma imzaladık. 10 adaydan 8'i imzaladı. Oligarşinin iki kuklası imzalamadı. Sizce anlaşmaya saygı duymak için neden anlaşmayı imzalamadılar? Seçim komisyonunun kararları ve sonuçları, komplo ilan etmek niyetinde oldukları için mi, şiddet ilan etmek niyetinde oldukları için mi, darbe yapmak niyetinde oldukları için mi? Dedi.

Aralarında görevdeki lider Maduro'nun da bulunduğu Venezuela'nın on cumhurbaşkanı adayından sekizi, önceki gün şiddeti siyasi bir araç olarak kullanmayı bırakma ve Temmuz ayında yapılacak seçimlerin resmi sonuçlarını tanıma yönünde bir anlaşma imzalamıştı.

Törene Birleşik Sağ muhalefet adayı Edmundo Gonzalez ve eski seçim konseyi başkan yardımcısı Enrique Márquez katılmadı.

Venezuela'da başkanlık seçimleri 28 Temmuz'da yapılacak.

Nisan ayında aday kayıtları tamamlandı. Seçim günü oy pusulalarında aşırı sağcı Birleşik Muhalefet partisinin muhalifleri de dahil olmak üzere pek çok siyasi hareketten aday yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir