Macron, İsrail Bakanı Netanyahu'ya “İçişlerine müdahale” şikayetinde bulundu

İsrail Başbakanı Netanyahu ile telefon görüşmesi yapan Cumhurbaşkanı Macron, İsrail Bakanı Çikli'nin seçimlere ilişkin açıklamasının Fransa'nın “içişlerine müdahale” anlamına geldiğini söyledi.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüşerek, İsrail Diaspora Bakanı Amichai Chikli'nin genel seçimler öncesinde Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Ralli (RN) partisini açıkça desteklediği yönündeki açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Haaretz gazetesinin haberine göre Macron, Çikli'nin seçimlere ilişkin açıklamasının “kabul edilemez” olduğunu ve “Fransa'nın içişlerine müdahale” teşkil ettiğini vurguladı.

Haberde Netanyahu'nun Macron'a, İsrailli bakanların Fransa'nın iç meseleleriyle ilgili daha fazla açıklama yapmasını engelleyeceğine dair söz verdiği de yer aldı.

Haaretz'e konuşan İsrailli diplomatlar, Çikli'nin açıklamalarını “diplomatik bomba” olarak nitelendirdi ve bakanın Fransa ile ilişkilere zarar verdiğini vurguladı.

Çikli'nin Ulusal Birliğe destek açıklamaları

Fransa'da 7 Temmuz'da yapılacak seçimlerden bir gün önce İsrail'de yayın yapan KAN radyosuna konuşan Çikli, “Marine Le Pen Fransa'nın cumhurbaşkanı olsaydı İsrail için mükemmel olurdu.”

Netanyahu'nun da kendisiyle aynı görüşte olduğunu belirten Çikli, Le Pen'e verilen desteğin Hamas'a ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yönelik duruşuna dayandığını söyledi.

Fransız seçimlerinin ardından Ordu Radyosuna konuşan Çikli, “Macron Yahudi cemaatini merkezde bıraktı, açıklamamın arkasındayım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir