Kıyma stratejisi: “Rusya her gün 1000 askerini Ukrayna'ya ölüme gönderiyor”

Son iki yıldır Ukrayna'yı işgal eden Rusya, Batılı ülkelerden gelen istihbarat raporlarına göre her gün ortalama 1000 askerini ölüme gönderiyor.

REKLAM

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, perşembe günü yayınladığı raporda, Rusya'nın “insan savaşı” olarak bilinen stratejiyi kullanarak her gün 1000'den fazla askerini Ukrayna'ya ölüme gönderdiğini yazdı. dalga” veya “kıyma makinesi”.

Rus yetkililer, cephede yaşanan büyük kayıplara rağmen asker temininde herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını söylüyor.

ABD, İngiltere ve diğer Batılı istihbarat teşkilatlarının hazırladığı raporlara göre, Ukrayna'da Mayıs ayı boyunca her gün ortalama 1.000 Rus askerinin hayatını kaybettiği veya yaralandığı ve arkaya çekildiği iddia edildi.

Birleşik Krallık istihbarat teşkilatına (MI6) göre Rusya, savaşın başladığı Şubat 2022'den bu yana neredeyse her gün 1.200 kayıp verdi ve toplam ölü veya yaralı sayısı 500.000'i aştı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, haziran ayında yaptığı açıklamada, Rus tarafının her gün 1.000 askeri öldürdüğünü, toplam ölü ve yaralı sayısının ise 350.000 civarında olduğunu söylemişti.

Ülkelerin istihbarat teşkilatlarının hazırladığı raporlarda, Mayıs 2024'te ölü veya yaralı sayısındaki artışın Ukrayna'nın ikinci büyük şehri Kharkiv'deki saldırılardan kaynaklandığı belirtiliyor.

Ukrayna'ya her ay 25.000 ila 30.000 arası asker gönderen Rusya'nın, yabancı esir ve paralı askerleri de kullandığı bildirildi.

Vladimir Putin'in hükümeti Eylül 2022'de aldığı tek bir kararla yedek kotadan 300 bin sivili orduya dahil etti. ABD'li yetkililer Rusya'nın bir daha benzer eylemlerde bulunamayacağını öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir