Kenya, Haiti'ye 400 polis gönderdi – Son Dakika Dünya Haberleri

Yerel basında çıkan haberlere göre, Kenyalı polis memurları Haiti'de istikrarın sağlanmasına ve güvenlik güçlerinin eğitilmesine yardımcı olacak.

400 Kenyalı güvenlik gücü sabah erkenden Haiti'ye doğru yola çıktı.

Kenya Devlet Başkanı William Ruto, Haiti'ye gönderilen güvenlik güçleri için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Haiti'de kalıcı istikrarın sağlanması için uluslararası toplumla birlikte çalışacağız.” dedi.

Haiti'deki toplumsal huzursuzluk, Temmuz 2021'de Başkan Jovenel Moise suikastı, aynı yılın Ağustos ayında 2.200'den fazla kişinin ölümüne ve on binlerce evin yıkılmasına neden olan 7,2 büyüklüğündeki deprem, enflasyon, kolera vakaları, adam kaçırmalar ve artan şiddet olayları, son yıllarda önemli ölçüde derinleşti.

Ülkede silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle Nisan 2022'den bu yana yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

Enflasyonun son yıllarda en yüksek seviyeye ulaştığı ülkede, nüfusun yüzde 40'ı gıda yardımına muhtaçken, suç çeteleri arasındaki kronik çatışmalar yüzlerce kişinin ölümüne ve binlerce kişinin yerinden edilmesine yol açtı.

BM raporunda, başkent Port-au-Prince'teki güvenlik sorunlarının savaş halindeki bir ülke düzeyine ulaştığı belirtiliyor.

Güvenlik güçlerinin Haiti'ye gönderilmesi kararı Kenya'da tartışmalara yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir