Japonya'da genç bağışçı sayısındaki azalma nedeniyle kan stokları “alarm” yarattı

Japonya'da 30 yaş ve altındaki bağışçıların sayısı son 20 yılda yarı yarıya azaldı

REKLAM

Japonya'da son yıllarda genç bağışçıların giderek azalması nedeniyle kan stokları ciddi alarma neden oluyor.

Japon Kızıl Haç yetkilisi, “Tedarik konusunda riskli bir durumla karşı karşıyayız” diyerek, afet ve kazalarda birçok kişinin kan nakline ihtiyaç duyduğu uyarısında bulundu.

30 yaş ve altı bağışçı sayısı yarı yarıya azaldı

Japonya'daki yıllık bağışçı sayısı son yıllarda esasen değişmedi. Son 20 yılda 30 yaş ve altı bağışçı sayısı yarı yarıya azalırken, 40 yaş ve üzeri bağışçı sayısında ise yaklaşık yüzde 60 artış yaşandı. Japonya'da kan bağışı 16 ila 69 yaş arası kişilerle sınırlıdır.

Ülkede yaşlanan toplum ve düşük doğum oranı nedeniyle, genç bağışçı sayısı artmadığı takdirde ülkenin kalıcı kan sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağı kesin.

Ayrıca Japon Kızılhaçı'na göre genç bağışçı sayısındaki azalmanın arkasında lise ve üniversitelerdeki bağışların azalması da önemli rol oynuyor.

1990'ların başında ülke çapındaki okulların yaklaşık yüzde 60'ında kan bağışı programları vardı. Ancak okullardaki bazı politika değişiklikleri nedeniyle bu rakam daha sonra %20 civarına düştü.

Kovid-19 salgınının olumsuz etkisi

2020'deki Kovid-19 salgını okulların ve işletmelerin kan bağışı programlarını iptal etmesine de yol açarak gençleri ilk kez kan bağışı için erişilebilir fırsatlardan önemli ölçüde mahrum bıraktı.

Son zamanlarda genç bağışçıları çekmek için gönüllü öğrenci öğrenciler arkadaşlarını sokaklarda ve sosyal medyada kan bağışına davet etmeye başladı.

Gönüllü öğrencilerden biri olan Kio Matsuo, “Kan bağışlamanın acı verici ve korkutucu olduğu yönünde bir izlenim var, ancak kan bağışlamak bir kişinin hayatını kurtarabilecek harika bir aktivitedir” dedi. Diyerek duygularını dile getirdi.

Japon Kızılhaçı gençleri daha fazla kan bağışına teşvik etmek amacıyla ülke çapında çeşitli kampanyalar düzenliyor.

Matsuo, “Bu etkinlikler sayesinde insanların kan bağışına olan ilgisinin artacağını umuyorum” dedi. dedi.

Japonya'da her yıl yaklaşık 5 milyon kişi kan bağışlıyor

Japon Kızılhaç Derneği tarafından işletilen sabit veya gezici merkezlerde toplanan kan bağışları, tedavi veya ameliyat gören hastalara transfüzyon amacıyla veya bulaşıcı ve diğer hastalıklara yönelik ilaçların bir parçası olarak kullanılmadan önce kuruluşun ülke çapındaki tesislerinde patojenlerin varlığı açısından kontrol edilir. .

Kanın yapay olarak üretilmesi veya uzun süre saklanması mümkün değildir. Bu, kan akışının sağlanması için hayati öneme sahiptir.

Sağlıklı insanlar tam kan veya kan bileşenlerini bağışlayabilir.

Kan bileşenlerinden trombositler yalnızca dört günde tükenirken, plazma yalnızca bir yıl dondurulabilir.

Raf ömrünün kısa olması, her gün belirli sayıda kişiden bağış yapılması gerektiği anlamına geliyor.

Kan bağışı, insanların rahatlıkla yapabileceği gönüllü bir faaliyet olarak biliniyor ve Japonya'da her yıl yaklaşık 5 milyon kişi kan bağışlıyor. Ancak hastalananların sayısının arttığı kış aylarında bağışçı sayısı azalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir