28 Şubat'ta tutuklu komutanların cezaları kaldırıldı: 5 komutan serbest bırakılacak! – Son dakika siyasi haberler

FETÖ tutuklusu eski Ankara Savcısı Mustafa Bilgili'nin iddianamesini hazırladığı 28 Şubat davasında yeni bir gelişme yaşandı. Tutuklu 5 komutan Çetin Doğan (84), Fevzi Türkeri (83), Yıldırım Türker (83), Cevat Temel Özkaynak (79) ve Erol Özkasnak (78) ile daha önce idamları sağlık nedeniyle ertelenen Çevik Bir (85) serbest bırakıldı. Aydan Erol'un (84) gerekçeleri, sorunları ve mahkumiyetleri Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle kaldırıldı. Adli Tıp Kurumu, 16 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 104'üncü maddesinin on altıncı fıkrası uyarınca komutanların kalan mahkûmiyet kararlarının iptal edildiği” belirtildi. “sürekli hastalık” ve “yaşlılık”.

AİLELER BEKLİYOR

Kararların Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından aileler, komutanların tutulduğu cezaevleriyle temasa geçti. Yetkililerden “Tedbir alınması için kararların UYAP sistemine aktarılması gerekiyor” cevabını alan ailelerin cezaevi önünde bekleyişi sabah 7.50'den itibaren sürüyor.

İLGİLİ MAKALE NE DİYOR?

Cumhurbaşkanlığı emri sonrasında kabul edilen düzenlemeyle, “Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri” başlıklı 104. maddenin on altıncı fıkrasında şu ifadelere yer verildi: “Cumhurbaşkanı, kalıcı hastalık, sakatlık ve yaşlılık nedeniyle olan kişilerin cezalarını hafifletir veya kaldırır. yaş.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir