İtalya'da sağcı belediye başkanı ibadethaneleri yasakladı, Müslümanların ibadet edecek yerleri yok

Askeri ve sivil gemilerin inşa edildiği önemli tersanelere sahip olması nedeniyle çok sayıda yabancı işçinin çalıştığı, Trieste Körfezi kıyısında yer alan 30 bin nüfuslu Monfalcone kenti nüfusunun üçte birini göçmenler oluşturuyor.

REKLAM

Yüzlerce Müslüman cuma günü İtalya'nın kuzeydoğusundaki Monfalcone'da toplandı ve otoparkın beton kısmında dua etti.

Geçen yılın kasım ayında Monfalcone'un aşırı sağcı belediye başkanı Anna Maria Cisint, şehirdeki Müslüman cemaatinin ibadet ettiği yerleri kapatma kararı aldı.

Buradaki camiler kültür merkezi adı altında faaliyet gösteriyordu.

Anayasal ibadet haklarını engellediğini söyledikleri imar sorununun çözümü için mayıs ayı sonunda mahkemenin vereceği kararı bekleyen Müslümanlar, bu özel inşaat alanında toplanıyor.

Müslüman cemaati mensupları, “evleri” olarak gördükleri Monfalcone şehrinin yönetimi karşısında baskı altında olduklarını ve hayal kırıklıklarını dile getiriyorlar.

Bunlardan biri de mülk sahibi Recaül Hak.

Bangladeş kökenli İtalyan vatandaşı Recaül Hak, “Bana nereye gitmem gerektiğini söyleyebilir misiniz? Neden Monfalcone'dan ayrılmak zorundayım? Burada yaşıyorum, burada vergi ödüyorum” diyor:

“Katolikler, Ortodokslar, Protestanlar, Yehova… Hepsinin kilisesi var, bizim neden ibadethanemiz yok?”

Askeri ve sivil gemilerin inşa edildiği önemli tersanelere sahip olması nedeniyle çok sayıda yabancı işçinin çalıştığı, Trieste Körfezi kıyısında yer alan 30 bin nüfuslu Monfalcone kenti nüfusunun üçte birini göçmenler oluşturuyor.

Şehrin Müslüman nüfusu çoğunlukla, Monfalcone tersanesi İtalya'nın en büyük tersanesi olan gemi yapımcısı Fincantieri için yolcu gemileri inşa etmek üzere 1990'ların sonlarında buraya gelmeye başlayan Bangladeşli Müslümanlardan oluşuyor.

İster işe gidip gelen bisikletçiler, ister sokakta alışveriş yapanlar olsun, Bangladeşlilerin varlığı hemen belli oluyor.

Belediye başkanı Anna Cisint'e göre ibadete getirilen kısıtlama bir ayrımcılık meselesi değil, imar meselesi.

Kentsel planlama düzenlemeleri ibadethanelerin kurulmasını ciddi şekilde sınırlamaktadır.

Laik bir devlette belediye başkanı olarak bunları sağlamanın görevi olmadığını belirtiyor.

“Belediye başkanı olarak kimseye karşı değilim.” Cisint, “Vaktimi kimseye harcayamam. Ama aynı zamanda kanunları uygulamak için de buradayım.” Diyor.

Ancak aile buluşmaları ve yeni doğumlar nedeniyle artan Müslüman göçmen sayısının “Monfalcone için çok fazla” olduğunu savunuyor.

“Çok fazla… olduğu gibi anlatmalısın…” tavrını ortaya koyuyor.

Monfalcone'un Müslüman nüfusun “toplumsal sürdürülemezliğine” ilişkin yorum ve uyarıları, son aylarda Cisint'i manşetlere taşımıştı.

REKLAM

Bu patlamalar ona Avrupa Parlamentosu seçimlerinde bir sandalye için rekabet etme fırsatı verdi.

Cisint, İtalya'nın iktidar koalisyonu üyelerinden Matteo Salvini liderliğindeki göçmen karşıtı Lig partisinin adayı olacak.

İtalyan hukuku İslam'ı resmi statüye sahip bir din olarak tanımıyor

Lig partisi onlarca yıldır kalesi olan kuzey İtalya'da camilerin açılmasını engelledi.

Ancak Katoliklerin çoğunlukta olduğu İtalya'da sorun ulusaldır.

Çünkü İtalyan hukukuna göre İslam 13 resmi din arasında yer almıyor.

REKLAM

Bu da ibadethane inşa etme çabalarını zorlaştırıyor.

Ülkenin başlıca Müslüman derneklerinden “İtalya İslam Dini Cemaati” (COREIS) üyesi Yahya Zanolo, İtalya'da resmi olarak tanınan cami sayısının şu anda 10'un altında olduğunu söyledi.

Zanolo, bu durumun İtalya'da iki milyondan fazla Müslümanın binlerce derme çatma ibadethaneye kapatıldığı anlamına geldiğini söyledi.

Zanolo'ya göre bir kez daha merdiven denilen derme çatma yerlerde ibadet etmek toplumda Müslümanlara karşı önyargıyı ve korkuyu körüklüyor.

Cisint geçmişte tartışmalara konu olmuştu

İnternetten ölüm tehditleri alması üzerine Aralık ayından bu yana polis koruması altında olan Cisint, “çok kapalı” olarak tanımladığı Müslüman toplumunun entegrasyona karşı çıktığını ve bu durumdan sık sık şikayetçi olduğunu iddia ediyor.

REKLAM

Toplum merkezlerinde neden İtalyanca değil de Arapça öğretildiğini soruyor ve “kocalarının arkasında yürüyen veya başörtülü öğrencileri kabul edilemez” olarak tanımlıyor.

Monfalcone Cisint belediye başkanı, kentinde yaşayan Müslüman kadınların geçen yaz denizde “giyinerek” yüzmelerini eleştirdi ve bunu “kabul edilemez” olarak nitelendirdi. Bu sözler üzerine Cisint protesto edildi.

Cisint'in açıklaması İtalya'da yaşayan Müslüman toplumun tepkisine yol açarken, İtalya'nın diğer turistik kentlerinin belediye başkanları da “hoşgörü” çağrısında bulundu.

Benzer şekilde Cisint, AP seçimleri için Avrupa genelindeki aşırı sağ partileri bir araya getiren Floransa'daki Lig Partisi etkinliğinde de İslam karşıtı sert mesajlar verdi.

23 Mayıs tarihli mahkeme kararı

23 Mayıs'ta Trieste İdare Mahkemesi, belediye başkanının kültür merkezlerinde namaz kılmayı yasaklama kararını onaylayacak veya iptal edecek.

REKLAM

Rajal Haq, Monfalcone'lu Müslümanların davayı kaybetmeleri halinde “B planlarının olmadığını” söylüyor ancak kazansalar bile gerginlik izlerinin kalmasından korkuyor.

Ancak belediye başkanı Anna Cisint, “Già Basta” kitabını aktif olarak tanıtıyor.

“Göç, İslamlaşma, Teslimiyet” adlı kitabını aktif olarak tanıtıyor ve Monfalcone'deki durumun başka yerlerde de tekrarlanabileceğini iddia ediyor.

Son resmi tatilde, tek boynuzlu at balonları taşıyan küçük kızlardan şenliklerin tadını çıkaran genç gruplara kadar Bangladeşliler şehrin ana meydanına akın etti.

Onları izleyenlerden biri de 24 yaşındaki barmen Gennaro Pomatico'ydu.

REKLAM

Pomatico, “Halk bunları asla kabul etmeyecek” dedi. dedi ve ekledi:

“Ama sonuçta kimseyi rahatsız etmiyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir