İsrail saldırılara son verecek: Başbakan'dan açıklama! – Son dakika dünya haberleri

İsrail başbakanlığından yapılan açıklamada, Kanal 12 televizyonunun, İsrail'in geçtiğimiz ay Hamas'a sunduğu esir takası anlaşması teklifine ilişkin haber yaptığı belirtildi. “Eksik ve kamuoyunu yanıltıcı” belirtildi.

Açıklamada İsrail “Tüm hedeflerinize ulaşmadan önce” Gazze'ye yönelik saldırıları durdurmayı kabul ettiği iddiası “Bu tamamen yalan” ifade edildi.

Kanal 12 televizyonunun haberinde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını “kalıcı olarak durdurma” teklifinde bulunduğu iddia edildi.

NE OLDU?

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, İsrail'in üç aşamadan oluşan yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu söyledi.

Biden teklifin İsrail'e ait olduğunu söylese de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “öngörülen hedeflere” ulaşılıncaya kadar savaşı sürdüreceklerini açıkladı. Netanyahu, parlamentonun Dışişleri ve Savunma Komitesi'nde yaptığı konuşmada, İsrail'in teklifiyle Biden'ın teklifi arasında “boşluklar” olduğunu söyledi.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Netanyahu'nun ABD Başkanı Biden'ın açıkladığı ateşkes teklifini kabul etmesi halinde hükümeti devirmekle tehdit etmişlerdi.

Biden'ın açıklamasının ardından Hamas, “kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nden çekilmesi, yeniden imar ve esir değişimi” yönündeki önerileri olumlu değerlendirdiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir