“İsrail, 2024'te Batı Şeria'da son 30 yılın en büyük toprak işgalini gerçekleştirdi”

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ürdün Vadisi bölgesinde 12,7 bin dönüm araziyi ele geçirdi. İsrail hükümetinin mart ayında 8 bin, şubat ayında ise 2,6 bin hektar araziye el koyduğu açıklandı.

REKLAM

İsrail merkezli insan hakları sivil toplum kuruluşu (STK) “Peace Now” Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'nın Ürdün Vadisi bölgesinde 12,7 bin dönüm araziyi ele geçirdiğini duyurdu.

Peace Now'dan yapılan açıklamada, İsrail'in 1993 Oslo Anlaşması'ndan bu yana yaptığı “en büyük toprak müsaderesi” olduğu ve Gazze'de devam eden savaşla birlikte artan gerilimi daha da tırmandıracağı belirtildi. İsrail'in bu kararı 25 Haziran'da onayladığı ancak kararın çarşamba günü kamuoyuna açıklandığı da belirtildi.

Mart ayının sonlarında İsrail hükümeti Batı Şeria'da 8.000 dönümlük araziye “devlet arazisi” olduğu iddiasıyla el koydu. El konulan arazinin yasadışı Yahudi yerleşim birimlerinin inşasında kullanılabileceği iddia edildi. Şubat ayında 2,6 bin dönüm araziye el konulacağı duyuruldu.

Peace Now'a göre 2024, İsrail'in Batı Şeria'da en fazla toprak ele geçirdiği yıl oldu. Yılbaşından bu yana el konulan toplam arazi 23,7 bin dekar.

İsrail Batı Şeria'da 100'den fazla yerleşim birimi inşa etti. Bölgede 500 bine yakın Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Filistin Yönetimi işgal altındaki Batı Şeria'nın bir bölümünü yönetiyor ancak yerleşim birimlerinin bulunduğu bölgenin %60'ında faaliyet göstermesi yasak.

Önde gelen insan hakları örgütleri Batı Şeria'daki İsrail yönetimini işaret ediyor ve onu Filistinlilere “apartheid rejimi” dayatmakla suçluyor. İsrail bu suçlamaları İsrail'in meşruiyetine bir saldırı olarak reddediyor.

İsrailli bakanın Batı Şeria planı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun iktidar ortağı Dini Siyonist Parti'den Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, partisinin geçtiğimiz ay düzenlediği konferansta Batı Şeria'ya yönelik planlarını açıklamıştı. Peace Now'ın edindiği bilgilere göre Smotrich, 2024 yılında Batı Şeria'da en az 15.000 dönümlük araziyi devralmayı planlıyor.

Hamas, 7 Ekim'de İsrail'in güneyine düzenlenen saldırının nedenlerinden biri olarak Batı Şeria'daki yerleşim birimlerinin genişlemesini gösterdi.

Hamas militanları İsrail sınırını geçerek baskın düzenledi, çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdü ve yaklaşık 250 kişiyi rehin aldı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir