Birleşik Krallık'ta İşçi Partisi liderliğindeki hükümet göç politikalarını nasıl değiştirebilir?

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Yarınki İngiltere seçim sonuçları, sığınmacıları Ruanda'ya sınır dışı etme planlarını askıya alabilir.

REKLAM

İngiltere, 14 yıl sonra ilk hükümet değişikliğini getirebilecek seçime hazırlanırken, Muhafazakarların doğu Afrika ülkesi Ruanda'daki yasadışı göçmenleri sınır dışı etme planı rafa kaldırılmış gibi görünüyor.

Nisan 2022'de Kanal'ı küçük teknelerle geçen düzensiz göçmenlerin sayısındaki artışa tepki olarak açıklanan “Ruanda Planı”, İngiltere Yüksek Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edildi. Ancak Başbakan Rishi Sunak, Nisan ayında Ruanda'yı güvenli bir ülke olarak tanıyan bir yasa tasarısını geçirerek yasal engelleri aştı.

Sunak, yeniden seçilmesi halinde yasadışı göçmen ve mültecileri Ruanda'ya getirmek için uçuşlar düzenleneceğini duyurdu.

Ancak İşçi Partisi anketlerde önde Sınır dışı etme planını tamamen iptal etme sözü vererek ayrılması, İngiltere'nin göç politikalarında bir değişikliğin yakın olduğunu gösteriyor.

“Hükümet değişmeli”

İki yılını İngiltere'de geçiren Afgan sığınmacı Faheem, Euronews'e, ülkede sığınma arayanları korumak için hükümetin tepesinde bir değişikliğe şiddetle ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kardeşi teröristler tarafından öldürülen Faheem, “Bu başbakan burada yeni olan herkese kalamayacaklarını söylüyor: Birleşik Krallık'ta kalmanıza izin vermeyeceğim, sizi Ruanda'ya geri göndereceğim” dedi. Taliban.

Faheem, “Bu benim için iyi değil. Ruanda ve Afganistan benim için aynı şey” dedi. Dedi.

'Ruanda Planı' kapsamında sınır dışı edilen sığınmacıların koruma talepleri Ruanda'da değerlendirilecek ve uygun görülmesi halinde Birleşik Krallık'ta kalabilecekler.

Plan, muhalefet partileri ve insan hakları savunucuları tarafından geniş çapta eleştirildi; Sunak, bu politikanın, göçmenlerin Fransa kıyılarından kanalı tehlikeli bir şekilde geçmelerini engellemek için caydırıcı bir rol oynayacağını savundu.

Oxford Üniversitesi Göç Gözlemevi Doktoru. Ben Brindle euronews'e şunları söyledi: “Aslında araştırma sonuçları caydırıcı etkinin oldukça sınırlı olduğunu gösteriyor.” Dedi.

Brindle, Ruanda Planı kapsamında Ruanda'ya yalnızca birkaç yüz kişinin gönderilebileceğini ve İngiltere'ye gelmeyi düşünen bir sığınmacının üçüncü bir ülkeye gönderilme riskinin aslında “çok düşük” olduğunu söyledi.

Göçmen Hakları Ağı'nın genel müdürü Fizza Kureshi, İşçi Partisi'nin Ruanda Planı politikasını sona erdirme hamlesini memnuniyetle karşıladı, ancak partinin seçmenleri yatıştırmak için sağın göç konusundaki sert duruşundan taviz vermemesi gerektiğini söyledi.

Kureshi, “Ruanda planının tamamen ortadan kaldırılmasını destekliyoruz, ancak aynı zamanda alternatif bir planın uygulamaya konulmasından da endişe duyuyoruz” dedi.

Kureshi, “İşçi Partisi'nin başka bir ülkeyi düşündüğünden endişe duyuyoruz, oysa Ruanda hâlâ endişe verici ve pek çok kişi için güvensiz bir ülke olarak tanımlanıyor. Bunu biliyoruz çünkü Birleşik Krallık, Bangladeş ve Hindistan arasında ikili anlaşmalar yapılmış durumda” dedi.

İngiliz hükümeti, yasadışı göçmenlerin geri dönüşünü hızlandırmak amacıyla geçen Mayıs ayında Bangladeş'le bir anlaşma imzaladı.

İşçi Partisi, göçmenleri Kanal boyunca hareket ettiren insan kaçakçılığı ağlarıyla mücadele etmek için sıkı sınır kontrolü ve Fransa ile daha fazla işbirliği yapılmasını öneriyor. Ancak uzmanlar, aşırı sağcı Ulusal Birliğin seçimlerde olası zaferi nedeniyle Paris'le işbirliğinin daha da zor hale gelebileceğini söylüyor.

Avrupa Araştırmaları Merkezi'nden Ian Bond, Euronews'e verdiği röportajda şunları söyledi: “Fransa'nın göç ve suçla mücadeleyle ilgisi var, ancak göçmenlerin Fransa'dan ayrılarak Birleşik Krallık'a gitmesini engellemekle pek ilgilenmiyor”.

Bond, “Fransa'da seçimlerin ikinci turundan sonra daha sağcı bir hükümet kurulursa bunun daha da büyük bir sorun haline gelebileceğini düşünüyorum” dedi. Dedi.

REKLAM

İşçi Partisi ve Muhafazakarlar net göçü azaltma sözü verdi

Sunak ve Starmer, yasal göç de dahil olmak üzere toplam net göçü azaltmak istediklerini ancak iki liderin bunu başarma konusunda farklı yaklaşımları olduğunu söylüyor.

Brindle, “Muhafazakarlar vize arzını sınırlamaya çalışacak ve bunu her yıl çalışma ve aile vizelerinin verilmesine yıllık bir üst sınır koyarak yapacaklar” dedi.

İşçi Partisi'nin göçü azaltmaya yönelik politikalarına değinen Brindle, şunları söyledi: “İşçi Partisi için mesele daha çok vize talebini sınırlamakla ilgili ve bunu vasıflı işçi politikası ile göç politikasını birbirine bağlayarak yapacaklar. Bu nedenle, yüksek vize gerektiren işverenler ve sektörler sayıda çalışma vizesi bu vasıflı işçileri çekebilecek.” “Halihazırda Birleşik Krallık'ta bulunan işçilerdeki boşlukları doldurmak için işgücü eğitim planlarını hayata geçirmesi gerekecek” dedi.

Brexit'ten bu yana AB'den İngiltere'ye göç edenlerin sayısı azalırken, üçüncü ülkelerden gelen göçmenlerin sayısı hızla arttı.

Tarafların net göçü azaltma vizyonu, bunun sağlık gibi kritik sektörlerdeki işgücü açığı üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin soruları gündeme getiriyor.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir