İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya'dan ortak açıklama: Filistin Devleti'ni tanımaya hazırız

Dört lider yaptıkları ortak açıklamada, olumlu katkı yapabilecekleri ve koşullar uygun olduğunda Filistin'i tanımaya hazır olduklarını söyledi.

REKLAM

İspanya, İrlanda, Slovenya ve Malta liderleri, Filistin Devleti'ni “barış ve güvenliği garanti altına almanın tek yolu” olarak tanımaya hazır olduklarını açıkladılar.

Brüksel'deki Avrupa Birliği zirvesi için bir araya gelen dört lider ortak bildiri yayınladı.

Açıklamada, “Bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının tek yolunun, İsrail ve Filistin devletlerinin barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayacağı iki devletli çözümün uygulanması olduğu konusunda hemfikiriz” denildi. Söylendi.

Liderler ayrıca, ateşkesin derhal tesis edilmesi, rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması ve Gazze'ye insani yardımın hızla, kitlesel ve sürekli olarak artırılması konusunda mutabakata vardıklarını, olumlu bir katkı sağlayabildiği takdirde Filistin'i tanımaya hazır olduklarını ve Filistin'in Gazze'ye ulaştırılması konusunda mutabakata vardıklarını ifade etti. koşullar uygundur.

Sanchez: AB ülkeleriyle hareket etmeyi tercih ettik

Yeni hükümetinin Filistin devletinin tanınmasını ana dış politika önceliği haline getireceğine söz veren İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Cuma günkü zirve sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, ülkesinin Filistin devletini tek taraflı olarak tanımak yerine diğer AB ülkeleriyle birlikte hareket etmeyi tercih ettiğini söyledi.

“Bu adımı birlikte atmak istiyoruz. Bu, kalıcı barışın temellerini atmaya yönelik kararlı bir adımdır.” diyen Sanchez, AB'nin bu adımı atmak için doğru zamanı “dikkatli bir şekilde organize etmesi” gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sanchez ayrıca, dört liderin siyasi yelpazenin tüm kesimlerini temsil etmesi gerçeğinin, Filistin'in tanınmasının gelecekteki herhangi bir barış süreci için şart olduğu konusunda geniş bir siyasi fikir birliğinin bulunduğunu gösterdiğini vurguladı. Hükümet İspanya ve Malta'da merkez sol, Slovenya'da liberal ve İrlanda'da merkez sağdır.

Malta ve Slovenya

Malta Başbakanı Robert Abela, açıklamanın ardından sosyal medyadan bir paylaşım yaptı: “İtalya, İrlanda ve Slovenya ile, koşullar uygun olduğunda ve barış sürecinin başarısına katkıda bulunabilecek durumlarda Filistin Devleti'ni tanıma konusunda mutabakata vardık. Derhal ateşkes, rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze'ye insani yardımın artırılması. Bu konularda da mutabakata vardık.” o yazdı.

Zirveden sonra Slovenya Başbakanı Robert Golob, önümüzdeki hafta Birleşmiş Milletler'de Filistin devletine yönelik siyasi desteği güçlendirmek için çok şey yapılabileceğine inandığını söyledi.

Golob, Filistin'de yeni bir hükümetin kurulması için koşulların olgunlaştığı zamanın birkaç hafta, belki bir ay içinde olabileceğinden emin olduğunu da sözlerine ekledi.

Belçika da destekliyor

Slovenya başbakanı, Filistin'in devlet olma mücadelesinin bir diğer sadık destekçisi olarak görülen Belçika hükümetinden bir temsilcinin de toplantıda hazır bulunduğunu doğruladı.

Şu anda AB Konseyi'nin altı aylık başkanlığını yürüten Belçika'nın, Konseyin çalışmalarını denetlemekle yükümlü olması nedeniyle bu tür deklarasyonları imzalamasına izin verilmediğine inanılıyor.

AB, Filistinlilerin bir devlete sahip olmasına olanak tanıyacak iki devletli çözümü desteklese ve Filistinlilere yardım sağlayan en büyük bağışçı olsa da, henüz oybirliğiyle bir Filistin devletinin tanınmasını desteklemiyor:

Cuma günü Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, “Filistin'in tanınmasına ilişkin tartışma masada değildi” dedi, ancak bu konuda ne düşündüğümü sizinle paylaşacağım. Eğer amaç, bunu gerçekleştirebilecek bir tür süreç başlatmaksa, Filistin Yönetimi ve İsrail gibi her iki tarafın da atabileceği adımları dikkate alın.” Faydalı bir süreç olabileceğini düşünüyorum.” dedi.

Gazze'de savaşın başlamasından bu yana İrlanda ve İspanya, Filistin'i tanıma isteklerini defalarca dile getirmiş ve Gazze'deki aşırı can kaybı karşısında AB'nin İsrail'e karşı tutumunun sertleştirilmesi çabalarına öncülük etmiştir.

Perşembe günü bir ilke imza atan 27 AB lideri, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana ilk kez oybirliğiyle Gazze'yi ziyaret etme yönünde oy kullandı. Ateşkes çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir