İran Genelkurmay Başkanlığı: Helikopter enkazını Akıncı değil yerli İHA buldu

IRNA raporuna göre Akıncı'nın belirlediği koordinatlarda (38.7677778, 46.6925000) helikopter izine rastlanmadı.

REKLAM

İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopterinin kaza yerini Türk Akıncı İHA'sının değil, kendi İHA'larının tespit ettiğini duyurdu.

İran Genelkurmay Başkanlığı Çarşamba günü Akıncı'nın İran'daki arama kurtarma çalışmalarına katılımına ilişkin bir açıklama yaptı.

Yarı resmi IRNA haber ajansının aktardığı açıklama şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı ve heyetinin yaşadığı helikopter kazasının ardından, çok elverişsiz hava koşullarının varlığı, bölgenin coğrafi karmaşıklığı ve dağlık yapısının yanı sıra, İran'ın SAR radarıyla donatılmış gelişmiş insansız hava araçlarının görevde olması da etkili oldu. Hint Okyanusu'nun kuzeyinde ve uzak bir mesafedeki helikopter kaza yerinin yerini tespit etmek için “Kurtarma güçlerini karada arama operasyonu başlatmaya zorladı.”

“Genelkurmay, dost ülkelerin iş birliğini duyurduktan sonra en yakın ülke olan Türkiye'nin teklifini kabul etti. Ancak Türkiye, tespit ve kontrol edecek ekipman eksikliği nedeniyle bölgeye gece görüşlü İHA ve termal kamera göndermesine rağmen Bulutun altındaki noktalarda bu İHA, helikopterin düştüğü yeri doğru bir şekilde tespit edemedi.” “Düzgün bir şekilde rapor edemedi ve sonunda Türkiye'ye döndü.”

Genelkurmay, helikopter kazasının kesin yerinin Pazartesi günü erken saatlerde, Hint Okyanusu'nun kuzeyindeki konumundan geri çağrılan bir İran insansız hava aracı tarafından tespit edildiğini vurguladı.

IRNA'nın haberine göre, Türk İHA'sının açıkladığı 38.7677778, 46.6925000 koordinatları Tevil köyü yakınlarında yer alırken, burada inceleme yapan ekipler helikopter izine rastlamadı.

Pazartesi sabahı İran insansız hava araçlarının bölgeyi yukarıdan izlemesi sonrasında helikopter enkazının Uzi köyünün kuzeybatısında olduğu belirlendi.

Haberde, Türk İHA'sının keşfettiği nokta ile İran İHA'sının keşfettiği ana çarpışma noktası arasında 7 kilometre mesafe olduğu belirtildi.

Enkazın Akıncı tarafından bulunduğu haberine sosyal medyadaki çoğu İranlı kullanıcı tepki göstererek, İranlı yetkililerin açıklamalarına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Bazı kullanıcılar ise Türkiye'nin teknolojide İran'dan önde olduğunu iddia ederek, bu yardımın memnuniyetle karşılanması gerektiğini söylüyor.

Akıncı'nın İran'daki arama kurtarma operasyonuna katılmasıyla ilgili ilk kez yorum yapan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin İran'da dünyaya iz bırakacak bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdiğini belirterek, şunları söyledi: “AKINCI indi 9.700 feet'in altında ve vadiler arasında.” “Manevra yaparak uçmak zorunda kaldı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir