İnsan Hakları İzleme Örgütü ABD'ye çağrıda bulundu: İsrail'e silah satışını derhal askıya alın

İnsan Hakları İzleme Örgütü, ABD'yi “İsrail ordusunun ABD silahlarını yasadışı olarak kullandığına dair deliller nedeniyle İsrail'e silah satışlarını ve askeri yardımı derhal askıya almaya” çağırdı.

REKLAM

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yaptığı açıklamada, İsrail'in Lübnan'da yedi doktorun ölümüne yol açan saldırısının “sivillere yönelik hukuka aykırı bir saldırı” olduğunu söyledi. Örgüt, Washington'a İsrail'e silah satışını derhal durdurma çağrısında bulundu.

HRW, yaptığı açıklamada, İsrail'in 27 Mart'ta güney Lübnan'ın Hebbariye köyündeki bir sağlık merkezine düzenlediği saldırının “yedi sağlık çalışanının ölümüne yol açtığını” ve bunun “gerekli önlemleri alan sivillere yönelik hukuka aykırı bir saldırı” teşkil ettiğini söyledi. Önlem alınmadı” dedi. alınmış.”

Açıklamada ayrıca, “Sivillere yönelik saldırı kasıtlı veya dikkatsizce gerçekleştirilmişse, açık savaş suçu olarak soruşturulmalıdır” denildi. Açıklamaya yer verildi.

İsrail ordusu suçlamayla ilgili yorum yapmadı.

Ancak saldırının hemen ardından yapılan açıklamada İsrail ordusu, Hebbariya'da bir askeri binayı vurarak aralarında Cemaat-ül İslami'nin de bulunduğu militanları öldürdüğünü açıkladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü yaptığı açıklamada İsrail'in “askeri yerleşke” iddiasını reddederek, “bölgede askeri hedef olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını” ve saldırının “Lübnan İslami Acil Durum ve Yardım Derneği'nin bulunduğu bir konutu hedef aldığını” söyledi. bir sivil toplum kuruluşudur.” Hedef alındığını söyledi.

Sünni Müslüman bir grup olan Cemaat-ül İslami'ye yaptığı açıklamada İsrail'in iddialarını reddetti ve Lübnan'daki herhangi bir siyasi örgütle hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi.

HRW, İsrail ordusunun Hebbariah sağlık merkezini hedef aldığını “kabul etmesinin”, “hedefin askeri olduğunu doğrulamak ve sivil kayıplarını önlemek için mümkün olan tüm önlemleri almadığını, saldırıyı yasa dışı hale getirdiğini” gösterdiğini belirtti.

Öldürülen sağlık çalışanlarının gönüllü olduğunu söyleyen İnsan Hakları İzleme Örgütü, mağdurlar arasında 18 yaşında bir ikiz kardeşin de bulunduğunu bildirdi.

Örgüt yaptığı açıklamada, “Aile üyeleri, Lübnan Yardım Derneği ve Sivil Koruma, öldürülen yedi kişinin sivil olduğunu ve herhangi bir silahlı grupla bağlantısı olmadığını söyledi.”

ABD'li Boeing şirketinin ürettiği silahlar kullanıldı

HRW bunun yerine, bölgede bulunan ateşli silah parçalarının İsrail bombasının kalıntılarının yanı sıra ABD merkezli Boeing Şirketi tarafından üretilen bir yönlendirme kitinin kalıntılarını da içerdiğini duyurdu.

HRW Lübnan araştırmacısı Ramzi Kaiss, “İsrail güçleri, Lübnan'da sadece işlerini yapan yedi sivil yardım çalışanını öldüren bir saldırı başlatmak için bir Amerikan silahı kullandı” dedi. Dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, ABD'yi “İsrail ordusunun ABD silahlarını yasadışı olarak kullandığına dair deliller nedeniyle İsrail'e silah satışlarını ve askeri yardımı derhal askıya almaya” çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir