Hazır giyim sektörü çöküyor – Son Dakika Ekonomi, Cumhuriyet Ege Haberleri

Ege Hazır Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, enflasyonla mücadele kapsamında siyasi faizin yüzde 50'ye çıkarılmasının ihracatçıya olumsuz yansıdığını söyledi. Dolar 40 TL aralığına ulaşmadığı sürece hazır giyim sektöründe pazar kaybının devam edeceğini vurgulayan Ertuğrul, şöyle konuştu: “Faizler yükselirken döviz kuru baskılanmaya devam ediyor. “Sektörümüzde kalıp çalışmaları başladı ve 2024'te bu durum rekor seviyeye ulaşabilir” dedi.

“PAZARI KAYBEDİYORUZ”

Türkiye'nin enflasyonla mücadelesinin çok boyutlu olduğunu ve cari açığın kapatılması için yükselen faizlerin yanı sıra ülkeye döviz girişinin de artması gerektiğini vurgulayan EGSD Başkanı Ertuğrul, şöyle konuştu: “Bunu yapmanın iki yolu var, biri. diğeri ise turizm. İhracatımıza baktığımızda lokomotif sektörler otomotiv, tekstil ve hazır giyim. Hazır giyim sektörü olarak rekabet gücümüz fiyata dayanıyor.” Düşük döviz kuru fiyat rekabet gücümüzü azaltıyor” dedi.

“Reeskont kredilerinde faiz peşin alınıyor”

İhracatçılara yönelik düşük faizli reeskont kredileri bulunduğunu ancak onlara ulaşmakta zorluk yaşadıklarını belirten Ertuğrul, şöyle konuştu: “Ancak bu kredilerin ödemesi uzun sürüyor ve faizini peşin istiyorlar. “Hazır giyim üreticisi her anlamda maddi sıkıntı içinde” dedi. Siyasi faiz yüzde 50 olmasına rağmen sanayici ve iş dünyasının ancak yüzde 65 faizle krediye ulaşabildiğini vurgulayan Ertuğrul, sözlerini şöyle tamamladı: “Emek yoğun bir sektörüz. Tekstili de eklersek, ülkemizin ihracatını destekleyen ve zaten açık veren dış ticaretimizin en önemli ihracatçı sektörüyüz. Rekabet gücümüzü kaybettiğimizde pazar payımızı kaybederiz, pazarımızı kaybettiğimizde ise üretimimizi kaybederiz. Bunun sonucu kepenklerin kapanmasıdır. Ülkeye bu ölçüde katkı sağlayan sektörlerin özel düzenlemelerle desteklenmesi gerekiyor. Kredilerin reeskont edilmesinde ön faiz gerektirmeyen mevzuatın acilen çıkarılmasını bekliyoruz. “İhracatçılara özel krediler açılmalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir