Hamas temel talebini geri çekerek ateşkes planının önünü açtı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Hamas'ın, ABD destekli üç aşamalı ateşkes önerisine temel taleplerini geri çekerek ilk onayı verdiği bildirildi. Ateşkesin “6 hafta” süreceği tahmin ediliyor.

REKLAM

İki Mısırlı ve Hamas yetkilisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Hamas'ın ABD destekli Gazze ateşkes anlaşmasına ilk onayı verdiğini söyledi.

Ateşkes planının önünü açan gelişme ise Hamas'ın İsrail tarafından kabul edilmeyen talebini geri çekmesi oldu.

Hamas'ın ön taahhüt olarak sunduğu “İsrail'in savaşı tamamen sona erdirmesi” yönündeki temel talebinden vazgeçtiği bildirildi.

Önerilen uzlaşmanın ilk kez çatışmaların sona ermesine yardımcı olması ve aynı zamanda dokuz aylık savaşı sona erdirecek müzakerelerin önünü açması bekleniyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen iki yetkili, ABD'nin teklif ettiği aşamalı anlaşmanın altı haftalık “tam ve eksiksiz” bir ateşkesi içerdiğini söyledi.

Ateşkes ve yüzlerce Filistinli tutuklunun serbest bırakılması karşılığında aralarında kadın, yaşlı ve yaralıların da bulunduğu İsrailli rehinelerin serbest bırakılacağı iddia ediliyor.

Yetkililer, İsrail güçlerinin Gazze'nin yoğun nüfuslu bölgelerinden 42 gün boyunca çekileceğini ve yerinden edilen kişilerin evlerine dönmelerine izin verileceğini söyledi.

Ateşkes takvimine göre bu süre zarfında her iki tarafın arabulucuları ateşkesin ikinci aşamasının şartlarını müzakere edecek.

Aynı zamanda bu aşamada hem sivil hem de asker İsrailli rehineler serbest bırakılacak. Karşılığında İsrail daha fazla Filistinli tutukluyu serbest bırakacak.

Ateşkesin üçüncü aşamasında rehineler ve ölen tutukluların naaşları iade edilecek. Ayrıca bir yıllık bir “yeniden inşa” projesi başlatılacak.

İki yetkili, ilk aşama yürürlüğe girdiğinde Hamas'ın İsrail'den kalıcı bir ateşkes anlaşmasına ilişkin müzakerelere devam edeceğine dair yazılı garanti istediğini söyledi.

Aylardır süren ateşkes çabaları, Hamas'ın “savaşın sona erdirilmesi” talebi nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu çatışmalara ara verilmesi çağrısında bulundu Ancak Hamas yok edilene kadar savaşın devam edeceğini belirtti.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 38 binden fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84 bin 700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

REKLAM

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir