Gürcistan'da “Rus sağı” protestoları: Polis göstericilere sert müdahale etti

Avrupa Komisyonu, onlarca kişinin tutuklandığı gösterilerde polis şiddetini kınadı.

REKLAM

Gürcistan'da tartışmalı “yabancılar yasası” Çarşamba günü parlamentoda yapılan ikinci okumada 23 olumsuz oya karşı 83 oyla kabul edildi.

Onbinlerce kişi başkent Tiflis'te medya özgürlüğünü kısıtlayacağı ve ülkenin Avrupa Birliği üyeliğini tehlikeye atacağı endişesiyle günlük protestolara devam etti.

Ancak akşam saatlerinde ellerinde Gürcistan ve AB bayraklarıyla sokakları dolduran protestocular polis şiddetiyle karşılaştı.

Polis, tazyikli su, biber gazı ve biber gazıyla bastırmaya çalıştığı protestolarda onlarca kişiyi gözaltına aldı.

Leyen: Şiddeti kınıyorum

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya paylaşımında ülkedeki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, sokaklarda yaşanan şiddeti endişeyle kınadı.

Leyen, “Gürcü halkı, ülkesi için Avrupalı ​​bir gelecek istiyor. Gürcistan bir yol ayrımında. Avrupa yolunda ilerlemeye devam etmeli.” dedi. o yazdı.

Protestocular ve eleştirmenler tasarıyı “Rus yasası” olarak adlandırıyor çünkü komşu Rusya, Kremlin'i eleştiren bağımsız medyayı ve kuruluşları damgalamak için benzer yasaları kullandı.

Tasarının yasalaşması için Meclis'teki üçüncü oylamada kabul edilmesi ve cumhurbaşkanının onayını alması gerekiyor. Başkan Salome Zurabishvili tasarıyı veto edeceğini söyledi. Ancak iktidar partisi, tasarıyı en az 76 oyla parlamentodan geçirmesi halinde bunu yapacak. üzerine yazabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir