Gazze'deki futbol sahası Filistinlilerin evi oldu

Birleşmiş Milletler'e göre Ocak 2024'te Gazze'de yerlerinden edilen Filistinlilerin sayısı 1,9 milyondu.

REKLAM

Ekim 2023'ten bu yana İsrail işgali altında olan Gazze Şeridi'nde, bölgenin en büyük futbol sahalarından biri olan Yermuk Stadyumu yüzlerce Filistinliye ev sahipliği yaptı. Associated Press (AP) bölge muhabirinin cumartesi günü aktardığı habere göre, saldırılar nedeniyle yerlerinden edilen Filistinliler, çok az su ve yiyecekle stadyumda hayatta kalmaya çalışıyor.

Savaştan önce futbol maçlarının düzenlendiği sahada, tribünlere doğaçlama çadırlar kuruluyor, yıkanan giysiler oyun alanı olarak kullanılan yerde kurumaya bırakılıyor ve kadınlar sürahilerle çocukları yıkıyordu.

Futbolcular ve teknik ekibin maçı takip ettiği bankta bebeğine banyo yaptıran Um Bashar isimli kadın, Yermük Stadı'na gelmeden önce Gazze'nin tarihi semtlerinden Şucaiyye semtinde yaşadığını, Bir sabah uyandığında evinin önünde tanklar olduğunu ve hayatta kalabilmek için ailesiyle birlikte futbol sahasına sığındığını söylüyor.

Beşar, “Buraya geldiğimizde yanımızda hiçbir şey getiremedik. Ne yatak, ne kıyafet, ne yastık, ne de yiyecek. Hiçbir şey getiremedik.”

Gazzeli kadın, İsrail saldırılarında ağır hasar gören mahallenin 3 kilometre kuzeybatısındaki Yermük stadyumuna Şucaiyyeli komşularından 70 kişilik bir grupla geldiğini, evleri yıkıldığı için geri dönemediklerini söyledi. Bombalama sırasında moloz yığınına dönüştü.

İsrailli devlet yetkilileri, Gazze'ye insani yardımın ulaşmasını engellemediklerini ve Birleşmiş Milletler'in (BM) yardımların ulaştırılması konusunda yeterli çaba göstermediğini söylüyor.

İsrail'in saldırıları sırasında Gazze'nin kuzeyindeki yerleşim alanları ciddi şekilde hasar görmüş ve büyük ölçüde izole edilmiş olsa da binlerce insanın hâlâ yaşam mücadelesi verdiği biliniyor.

Öte yandan BM'den bu hafta başında yapılan açıklamada, Gazze'nin kuzeyine yapılan yardım sevkiyatında herhangi bir kesinti yaşanmadığı belirtildi.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve onları katletmeye devam ettiği için uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir