Fransa'da Ramazan ayında Müslüman oyunculara uygulanan kısıtlamalar eleştirilere hedef oluyor

Fransa'da Ramazan ayında dini ihtiyaçlarını karşılamak isteyen Müslüman oyuncuların karşılaştığı zorluklar her yıl olağan olmaya devam ediyor.

REKLAM

Fransa Anayasasındaki laiklik ilkesini kullanan Fransa Futbol Federasyonu (FFF), Ramazan ayında oruç tutmak isteyen oyunculara yönelik tavrını yumuşatmıyor.

Federasyon, mart ayında başlayacak antrenman kampı öncesinde oruç tutmak gibi dini yükümlülüklerini yerine getirmek isteyen oyunculara yönelik yemek ve antrenman programlarında değişiklik yapmayacağını belirtti.

Ülkedeki bazı sol siyasetçiler, teknik direktörler ve eski oyuncular bu duruma tepki gösterirken, FFF kendisine yöneltilen “dini ayrımcılık” suçlamalarını reddediyor.

Fransa'nın katı laik tutumu, lig hakemlerinin akşam maçları sırasında Müslüman oyuncuların kenarda yiyip içerek oruçlarını açmalarına izin vermek için maçları yarıda kesmesine de engel oluyor.

Almanya, İngiltere ve Hollanda gibi komşu ülkelerde bu tür kısa molalara izin veriliyor.

Fransız laikliği bireysel din özgürlüğünü onaylarken, devletin herhangi bir dini desteklemesini yasaklıyor ve tarafsız kalmasını şart koşuyor.

Fransa Futbol Federasyonu (FFF) da misyonunun bir kısmının ülkenin kamusal yaşamda laikliğe sıkı sıkıya bağlılığını savunmak olduğunu söylüyor.

Futbol Federasyonu, federal tüzüğün 1. maddesinde şöyle diyor: “Futbol, ​​oyuncularının siyasi, dini, ideolojik veya sendikal görüşlerini dikkate almaz. Futbol Federasyonu için bağlayıcı olan bu ilkenin sağlanması tüm tarafların sorumluluğundadır. hepsine saygı duyulur.” Bana şu ifadeyi hatırlatıyor.

Ancak eleştirmenler bunun Müslüman karşıtı kurallara yol açtığını söylüyor.

Fransa doğumlu ve Müslüman olan eski Senegal milli futbolcusu Demba Ba, “Onların İslam'ını yasaklamak istiyorsunuz. Beğensek de beğenmesek de bu onların kimliğinin bir parçası ve biz onu silmeye çalışıyoruz.” FFF uygulamasına tepki gösterdi.

Bu arada, Katoliklik Fransa'daki en büyük grup olmasına rağmen, İslam Fransa'da ikinci en yaygın dindir ve nüfusun yaklaşık %10'unu oluşturmaktadır.

Fransa'nın Ramazan'a yönelik tutumu trendin tam tersi

Müslüman ülkelerde kulüpler antrenman programlarını Ramazan ayında oruç tutan oyunculara göre değiştiriyor.

Son yıllarda Batılı ülkeler de aynı yolu izledi.

Bu bağlamda Fransa, katı laik yaklaşımıyla kendisini giderek daha fazla izole ediyor.

İngiltere Premier Lig'de Müslüman oyuncuların bulunduğu kulüplerin kaptanları, hakemlerle görüşerek gün batımında mola vererek oyuncuların oruçlarını açabiliyor.

Avustralyalı futbol yetkilileri de aynı yaklaşımı benimsedi ve bu sezon ilk kez Ramazan ayında oyunculara oruç molası verdi.

Benzer şekilde, ABD'deki Major League Soccer da geçen yıl içki molaları başlattı.

Dahası, bazı Premier Lig takımları Müslüman sporcular için daha kapsayıcı bir ortam yaratma sözü veren bir sözleşme bile imzaladı.

REKLAM

FFF başkanı Philippe Diallo, federasyonun katı kuralları nedeniyle Ramazan namazını fiilen yasakladığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Diallo, “Federasyonda hiç kimse, özellikle de ben oruç tutmayı yasaklamadık. FFF'nin dini gerekçelerle ayrımcılık yaptığının söylenmesini kabul edemem.” Sözleriyle eleştiriyi kabul etmedi.

FFF, oruç tutan oyuncuların öğün atlamalarına izin verildiğini ve onlara tıbbi tavsiye verildiğini belirtiyor. Ayrıca oruç günlerini ertelemeyi tercih eden Müslüman oyuncuların dini makamlar nezdinde geçerli bir mazereti olacağı da belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl Fransa 23 Yaş Altı Milli Takımı oyuncularının oruç hakkı nedeniyle greve gitmekle tehdit etmesiyle başlayan tartışma, Paris Kızılyıldız Teknik Direktörü Habib Beye'nin Federasyonun oruçla ilgili hazırladığı çerçeveyi eleştirmesiyle daha da büyüdü. .

Beye geçen hafta yaptığı açıklamada şöyle demişti: “Tüm oyuncularımın inançlarına gerçekten saygı duyuyorum. Benim de Lent uygulayan oyuncularım var. Bazı insanlar sadece olumsuzlukları görüyor ama ben faydalarını görüyorum. Bu, insanların bir araya gelmesi, tartışması ve dayanışması yaratıyor. Futbol sahasını göremiyorum.” dedi.

REKLAM

Müslüman ve Katolik bir ailenin oğlu olduğunu belirten Beye, katı kuralların yalnızca Müslüman oyuncular için geçerli olduğuna inandığını ifade ederek şunları ekledi:

“Ben buna dini ayrımcılık diyorum”

Su ve hurma geleneksel bir yöntem olup, Müslümanların Ramazan ayında orucu açmak için kullandıkları sünnettir.

Geçen yıl Paris Saint-Germain taraftarları bir maç sırasında bir pankart açtılar ve şunu okudular: “Bir randevu, bir bardak su: FFF'nin kabusu.” Açıklamalarıyla federasyonun kurallarıyla dalga geçti.

Futboldaki kısıtlamalar din-devlet ayrımı tartışmasını alevlendiriyor

Bu tartışma, Fransız Cumhuriyeti'nin bir ilkesi olarak Kilise ile Devletin ayrılmasını onaylayan 1905 yasasından sonra bir asırdan fazla süre devam eden laiklik tartışmasını alevlendiriyor.

REKLAM

Fransız Anayasası şöyle diyor: “Fransa bölünmez, laik, demokratik ve sosyal bir Cumhuriyettir. Köken, ırk ve din ayrımı yapılmaksızın tüm vatandaşların kanun önünde eşitliğini sağlar.” Bir makale var.

FFF Başkanı Philippe Diallo, tarafsız bir yaklaşım sağlamak amacıyla, eğitim kamplarındaki ortak program ve uygulamalarda yalnızca dini gerekçelerle değişiklik yapılamayacağını söyledi.

“Herkesin inancına saygı duyuyorum” diyen Diallo, şunları ekledi: “Fransa milli takımına oyuncular seçildiğinde onlara dinlerinin ne olduğunu sormuyorum.” Sözleriyle kendini savundu.

FFF, kuralların İslam karşıtı olmadığı ve örneğin Lent'e uymak isteyen oyuncuların federasyonun çerçevesine uymak zorunda olacağı ve buna izin verilmeyeceği konusunda ısrar ediyor.

İftarın bozulmasına ilişkin tartışma, geçen yıl Fransa'nın en yüksek idari mahkemesinin, ifade özgürlüğünü sınırlasa bile Fransa Futbol Federasyonu'nun maçlar sırasında başörtüsünü yasaklama hakkına sahip olduğuna karar vermesiyle ortaya çıkan hararetli tartışmaları hatırlatıyor.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir