Fransa Cumhurbaşkanı Macron, erken seçimler öncesinde “iç savaş” uyarısında bulundu

Fransa'da 30 Haziran'da yapılacak erken seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağ ve sol partilerin seçim manifestolarının ülkeyi iç savaşa sürükleyebileceğini söyledi.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkede 30 Haziran Pazar günü yapılacak erken seçimler öncesinde, seçimleri aşırı sağcı Ulusal Ralli (RN) partisinin ya da aşırı sol koalisyon Yeni Halk Partisi Cephesi'nin kazanması durumunda bir “iç savaş” riski bulunduğunu söyledi. .

Pazartesi günü “Kendin Yap Nesli” podcast programına konuk olan Başkan Macron, rakiplerinin kampanya vaatlerine ağırlık verdi.

Macron, aşırı sağ ile aşırı solun sundukları çözümlerle “çatışmayı” artırabileceğini değerlendirdi.

Aşırı sağcı Ulusal Birliğin anketlerde öne çıkan göç sorununu çözme vaatlerinin “toplumun bölünmesine” dayandığını söyleyen Macron, bu durumun ülkeyi iç savaşa sürükleyebileceğini söyledi.

“Aşırı sağın sunduğu 'çözümlerin' hayata geçirilmesi imkansız çünkü insanları dinlerine, ırklarına göre sınıflandırıyorlar. Bu da bölünmeye ve iç savaşa yol açıyor.”

Macron ayrıca Yeni Halk Cephesi koalisyonunun bir parçası olan aşırı sol parti Inflexible France'ı (LFI) “toplumu bölünmeye ittiği” gerekçesiyle eleştirdi.

“İnsanları sadece dini görüşlerine ya da ait oldukları cemaatlere göre kategorize ediyorlar, bu bir anlamda onların daha geniş bir ulusal toplumdan dışlanmasını meşrulaştırıyor, bu durumda aynı şeyi paylaşmayanlar arasında bir iç savaş çıkabiliyor. değerler.”

Fransa cumhurbaşkanı, koalisyonunun Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa'nın aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin gerisinde kalması üzerine Parlamentoyu feshetti ve 9 Haziran'da erken seçim çağrısı yapma kararını açıkladı.

Son seçim anketlerine göre sağ görüşlü Ulusal Birlik Partisi yüzde 35 civarında oy alarak birinci sırada yer alıyor. Anketlerde yüzde 27 civarında oy alan sol görüşlü Esnek Olmayan Fransa Partisi'ni, yüzde 19 civarında oyla Macron'un merkezci Rönesans partisi izliyor.

Rakiplerinin Macron'a “iç savaş” tepkisi

M6 televizyon programında Macron'un iç savaşa ilişkin yorumlarına yanıt veren Ulusal Birlik (RN) başkanı Jordan Bardella, “Bir başkan bunu söylememeli.” Bardella, partisinin seçimlerde en fazla oyu alması durumunda olası bir başbakan olarak değerlendiriliyor.

LFI lideri Jean-Luc Melenchon da Macron'un France 2 TV yayınındaki yorumlarını eleştirdi ve “Sivil huzursuzluğa neden olan şeyin Macron'un politikaları olduğunu” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir