Filistinli göçmenleri konu alan film Cannes'da gösterildi, yıldızlar Gazze'ye destek verdi

Dünya sinemasının önemli yıldızları Cannes Film Festivali'nin “kırmızı halısında” Filistin halkına destek vermeye devam ediyor.

REKLAM

Filistinli yönetmen Mehdi Fleifel'in yeni filmi “Bilinmeyen Bir Ülkeye”, 77. Cannes Film Festivali'nin “Yönetmenlerin On Beş Günü” yarışma dışı bölümünde gösterildi.

Film, sinema eleştirmenleri tarafından beğeniyle karşılanırken, dünya sinemasının en önemli yıldızları Cannes Film Festivali'nin “kırmızı halısında” Filistin halkına destek vermeye devam ediyor.

Filistinli yönetmen Mehdi Fleifel'in filminde önemli roller paylaşan oyuncular arasında Mahmud Bakri, Aram Sabah, Muhammed Alsurafa ve Angeliki Papoulia yer alıyor.

Filistinli göçmenlerin dramı

Film, Filistinli düşünür Edward Said'in şu sözleriyle açılıyor: “Filistinlilerin kaderi, başladıkları yere değil, beklenmedik ve uzak bir yere varmaktır.”

Said'in yıllar önceki sözleri, diasporası geride kalanlardan daha büyük olan vatansız bir halkın trajedisini bir kez daha ön plana çıkarıyor.

İsrail'in 7 Ekim Hamas saldırılarına tepki olarak başlattığı ağır bombardıman nedeniyle Gazze'deki Filistinlilerin güvenli bir yaşam alanı aradığı bir dönemde Said'in açıklaması daha da anlamlı hale geliyor.

Film, Lübnan'daki bir mülteci kampından kaçıp para biriktirip sahte pasaport satın alarak Atina'dan ayrılıp Almanya'ya giden Chatila ve Reda adlı iki Filistinli kuzenin hikayesini konu alıyor.

Reda zorlukla kazandığı parayı uyuşturucu bağımlılığı yüzünden kaybedince Chatila, çok geç olmadan kendisini ve en yakın arkadaşını bu umutsuz durumdan kurtarmak için olağanüstü bir plan yapar.

Film yıldızları Cannes Film Festivali'nde Filistin'i destekliyor

Cannes Film Festivali organizatörleri 14-25 Mayıs'taki etkinlik sırasında Filistin yanlısı protestoları engellemeye çalışırken, dünyanın dört bir yanındaki film yapımcıları, aktörler ve aktivistler Gazze halkının içinde bulunduğu kötü durumu ve savaşın harap ettiği Filistin halkını destekleyen jestler yapıyor.

Fransa'nın güneyindeki Cannes kentinde bu yıl 77.'si düzenlenen Cannes Film Festivali'nde ünlü İtalyan oyuncu Jasmine Trinca, “Valeria Golino ile Buluşma” filminin gösteriminde Filistin bayrağı rozetiyle kırmızı halıda yürüdü.

Dünyaca ünlü Oscar ödüllü oyuncu Cate Blanchett, Filistin'e verdiği destekle 77. Cannes Film Festivali'ne damgasını vurdu.

Kırmızı halıda yürürken siyah elbisesinin eteğindeki yırtmacı açan Cate Blanchett, elbisenin yeşil astarıyla Filistin bayrağını adeta tamamladı.

Geçen yıl Kasım ayında Avrupa Parlamentosu'nda Gazze'de ateşkes çağrısında bulunan bir konuşma yapan Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü'nün elçisi Blanchett, Cannes'da giydiği elbiseyle büyük ilgi görmüş ve medyanın ilgi odağı olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir