En büyük otomotiv tedarikçilerinden ZF Friedrichshafen'den üretimi Türkiye'ye taşıma kararı! – Son dakika otomotiv haberleri

Çin'in en büyük otomobil üreticilerinden BYD'nin Türkiye'ye 1 milyar euro yatırım yapacağını açıklamasının ardından Alman otomobil devi ZF Friedrichshafen'in bir yatırım daha yapmaya hazırlandığı açıklandı.

Almanya'nın en büyük otomobil tedarikçisi ZF Friedrichshafen'in siyasi ve ekonomik koşullar nedeniyle üretimini Türkiye'ye taşıma kararı aldığı iddia edildi.

Almanya merkezli otomotiv bileşen üreticisi ZF Friedrichshafen, otomobiller ve ticari araçlar için motor ve şasi teknolojileri sağlayan küresel bir tedarikçidir.

Gelecek yıl 110. yılını kutlayacak olan şirketin, yüksek ekonomik maliyetler ve Avrupa Birliği (AB) bürokrasisi nedeniyle üretimi Almanya'dan Türkiye'ye taşımayı planladığı bildirildi. bosslardunyasi.com'dan Sercan Çelikbaş'ın haberine göre, Almanya'da 54 bin çalışanı bulunan şirketin tasarruf tedbirleri kapsamında 12 bin çalışanının da işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Elektrikli araçlarda redüktör adı verilen parça, içten yanmalı motorlu araçlarda geleneksel şanzımanın yerini alırken, çalışma prensibi sürekli değişken şanzımana (CVT) benzer.

Geleneksel şanzıman üreticisi, elektrikli araçlarda şanzıman kullanımının azalması nedeniyle birçok yatırımı askıya aldı.

Üstelik AB bürokrasisi devin üretim alanını taşıma planında güçlü bir etki yarattı.

Türkiye AVANTAJLI

Paradan tasarruf etmenin yollarını arayan 110 yıllık şirket, üretimi kaydırarak AB bürokrasisinden ve artan maliyetlerden kaçınmayı planlıyor. ZF Friedrichshafen'in Türkiye'de üç şubesinin bulunması, uygun fiyatlı olması, Avrupa kıtasına göreceli yakınlığı ve AB mevzuatına tabi olmaması Türkiye'de yatırım yapmayı cazip kılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir