Çin'de “robotaksi” yayaya çarptı: Şirket yayayı suçladı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Baidu'nun sürücüsüz arabası Wuhan'da bir yayayla çarpıştı. Şirket, aracın yeşil ışıkta geçtiğini ve yayanın yasayı ihlal ettiğini belirtmesine rağmen sosyal medya kullanıcıları Baidu'ya destek verdi.

REKLAM

Çin'de “robotaxis” adı verilen sürücüsüz araç, geçtiğimiz hafta sonu Wuhan kentinde kırmızı ışıkta geçen bir yayaya çarptı.

Aracın operatörü Çinli teknoloji devi Baidu, Çin medyasına yaptığı açıklamada, yeşil ışık yandığında arabanın hareket ettiğini ve yayayla hafif temas oluştuğunu söyledi.

Baidu, hastaneye kaldırılan yayanın herhangi bir fiziksel yaralanma yaşamadığını söyledi.

adlı paylaşımında

Öte yandan Çin finans gazetesi Yicai'nin haberine göre bir uzman, araçların veya yayaların trafik kurallarını ihlal etmesi gibi beklenmedik durumlarda teknolojinin bazı sınırlamalara sahip olabileceğini söyledi.

Arama motorları ve yapay zeka (AI) konusunda uzmanlaşmış Pekin merkezli bir şirket olan Baidu, 2021 yılında ülkede sürücüsüz araç çağırma hizmeti “robotaxis”i ticari olarak başlattı.

Çin'de otonom sürüş teknolojilerinin geliştirilmesinde öncü rol üstlenen şirket, mayıs ayında altıncı nesil “robotaksiyi” piyasaya sürerek birim maliyetini yarıdan fazla azaltarak 30.000 doların (27.700 euro) altına düşürdüğünü açıkladı. ).

Dünyanın en büyük “robotaksi” merkezi, 300 araçlık filosuyla 2020 yılı başında Kovid-19 salgınının başladığı yer olarak ünlenen Çin'in orta kenti Wuhan'da bulunuyor.

Aynı merkez Pekin, Shenzhen ve Chongqing gibi diğer şehirlerde de daha sınırlı olarak faaliyet gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir