En az 133 kişinin öldüğü Moskova saldırısının sorumluluğunu IŞİD üstlendi

Moskova'da bir konser salonu silahlı kişiler tarafından saldırıya uğradı. Saldırıda şu ana kadar en az 133 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

REKLAM

Moskova'daki ünlü konser salonuna düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 133'e yükseldi. Rusya Soruşturma Komitesi ölü sayısının daha da artabileceğini söyledi.

Moskova'daki “Crocus Belediye Binası” konser salonuna düzenlenen saldırıda en az dört silahlı kişi ateş açtı.

Saldırının ardından başlatılan operasyonlarda şu ana kadar 11 şüpheli tutuklandı.

Saldırıya ilişkin konuşan Başkan Putin, Rusya genelinde ek güvenlik tedbirlerinin alındığını söyledi ve saldırının Ukrayna ile bağlantılı olduğunu öne sürdü.

Putin, şunları söyledi: “(Moskova'ya yapılan terör saldırısı) Rusya'ya, halkımıza yönelik bu saldırıyı hazırlayanların ve teröristlerin arkasında olanların hepsini tespit edip cezalandıracağız. Ön bilgilere göre (teröristlere) bir pencere açıldı.” Ukrayna'dan devlet sınırını geçin.” dedi ki

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde saldırının ardından ölen ve yaralananların olduğunu görüyoruz.

Konser salonunun bulunduğu binada yangın çıktığı ve olay yerine çok sayıda güvenlik gücünün sevk edildiği bildirildi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, hafta sonu Moskova'daki tüm halka açık etkinliklerin iptal edildiğini kaydetti.

Acil Durumlar Bakanlığı Genel Müdürlüğü'nden TASS'a yapılan açıklamaya göre, binadaki yangını söndürmek için Moskova Havacılık Merkezi'nden helikopterler olay yerine gönderildi. Alevler içinde kalan binanın çatısı çöktü.

Yangına 320'den fazla kişi ve 130'dan fazla araç katılırken, yanan binanın üzerine 3 helikopterden su düştüğü görüldü.

Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyov, terör saldırısıyla mücadele için bir görev gücü kurduğunu duyurdu.

Terör saldırısının ardından Moskova Metrosu'ndaki yolcular sıkı güvenlik kontrolünden geçiriliyor.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), saldırı zanlılarını Ukrayna ile bağlantılı olmakla suçluyor

Rus haber ajansı Interfax'ın haberine göre, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Moskova konser salonu saldırısındaki şüphelilerin yakalandıklarında Ukrayna sınırına doğru ilerlediklerini duyurdu.

Interfax'a göre FSB, şüphelilerin Ukrayna içinde bağlantıları olduğunu da sözlerine ekledi.

Moskova saldırısına tepki gösteren Ukrayna'nın cumhurbaşkanlığı danışmanı daha önce şöyle demişti: “Ukrayna'nın bu olaylarla kesinlikle hiçbir ilgisi yoktur.”

ABD: Moskova'ya düzenlenen saldırıda Ukrayna'nın parmağı olduğuna dair bir işaret yok

Beyaz Saray ulusal güvenlik iletişim danışmanı John Kirby, Moskova'ya yönelik silahlı saldırıyı “korkunç” olarak nitelendirdi ve şunları söyledi: “Şu anda bu saldırıda Ukrayna veya Ukraynalıların parmağı olduğuna dair bir gösterge yok.” dedi.

Kirby, günlük basın toplantısında Rusya'nın başkenti Moskova'da bir konser salonuna silahlı saldırganların saldırısına ağırlık verdi.

REKLAM

John Kirby, olayın “korkunç bir silahlı saldırı” olduğunu ve saldırıda hayatını kaybedenlere başsağlığı dilediklerini ancak olayla ilgili bir değerlendirme yapmak için henüz erken olduğunu söyledi.

Saldırının Ukrayna ile herhangi bir bağlantısının olup olmadığı yönündeki soruya ise şöyle konuştu: “Şu anda bu saldırıda Ukrayna veya Ukraynalıların parmağı olduğuna dair bir işaret yok ancak haberler henüz çok yeni. İnceleyeceğiz ama şu anda ilk defa” Bazen tüm bunların Ukrayna'yla bağlantılı olduğu konusunda yanlış bir fikre kapılıyoruz.” Kendinizi kaptırmayın.” yorumunu yaptı.

Kirby, bu saldırının Rusya'daki herhangi bir siyasi motivasyonla bağlantılı olabileceğine dair bir göstergenin bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Bir süre önce Moskova'daki ABD Büyükelçiliği'nin güvenlik alarmı vermesiyle ilgili bir soruya yanıt veren Kirby, bu güvenlik alarmı ile bu saldırı arasında spesifik bir bağlantı olmadığını söyledi.

ABD, İngiltere ve Kanada günler önce Rusya'daki vatandaşlarını uyarmıştı

8 Mart'ta ABD'nin Moskova Büyükelçiliği, başkent Moskova'daki vatandaşlarını kalabalıktan uzak durmaları konusunda uyarmıştı.

REKLAM

ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'nden 8 Mart'ta yapılan yazılı açıklamada, ABD vatandaşlarından 48 saat boyunca Moskova'nın kalabalık bölgelerinden uzak durmaları istenmiş ve “aşırılıkçıların” bu yerleri hedef almayı planladığı kaydedildi.

ABD'nin ardından İngiltere, Almanya, İsveç, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Kanada ve Güney Kore'nin Moskova büyükelçilikleri de Rusya'daki vatandaşlarını dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına Rusya'ya seyahat etmemelerini “şiddetle” tavsiye etti.

İsveç, bölgedeki güvenlik durumunun kötüleştiğini savunarak, Rusya'daki vatandaşlarına uluslararası medya ve büyükelçiliklerden gelen raporları takip etmelerini tavsiye etti.

Moskova'daki Çek büyükelçiliği de Rus vatandaşlarından “aşırılıkçı grupların olası saldırılarına ilişkin raporlar nedeniyle” dikkatli olmalarını istedi.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir