Doğu Almanya'daki yabancı düşmanlığı göçmen işçileri bölgeden uzaklaştırıyor

Alman yetkililer, yaklaşık 46 milyon kişilik bir işgücüne sahip olan ülkenin 2035 yılına kadar yedi milyon vasıflı işçi sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağını tahmin ediyor.

REKLAM

Özellikle doğu Almanya'da artan yabancı düşmanlığının bu bölgede vasıflı yabancı işgücü istihdamında ciddi sorunlara yol açtığı görülüyor.

Almanya'nın Chemnitz kentindeki mühendislik firmasının müdürü Joerg Engelmann, vasıflı yabancı işçileri buraya getirmek için büyük çaba sarf edilmesine rağmen, işe aldıkları göçmen işçilerin bu ülkede maruz kaldıkları ırkçı hakaretler ve dışlanma nedeniyle bu yerleşimden uzak durmayı tercih ettiklerini söyledi. Aşırı sağın büyüdüğü bir çözüm.

Joerg Engelmann, Reuters'e, orta ölçekli şirketin yabancı çalışanlarının yabancı düşmanlığı nedeniyle yakın zamanda başka bir yere taşındığını, bölgedeki diğer fabrikaların da bu sorunun kurbanı olduğunu söyledi.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın yanı sıra aşırı sağın son seçimleri kazandığı Hollanda'daki birçok büyük şirket, son dönemde göçmen karşıtlığı nedeniyle işe alım güçlükleri yaşanacağı yönündeki endişelerini dile getirdi.

Bazı işverenler ise bir adım daha ileri giderek bu nedenle personel kaybettiklerini söylüyor.

Aile şirketi “CAC Engineering GmbH”nin yöneticisi Joerg Engelmann, son 12 ayda 40 yabancı çalışanından yaklaşık beşinin yabancı düşmanlığı ve ayrımcılık şikayetleri nedeniyle işini bıraktığını söyledi.

57 yaşındaki Engelmann, “Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi. “Ancak yabancı işçiler için özel bir koruma görevi göremiyoruz. Kamuoyunun bazı kesimleri bunların Almanya'ya gerçekten katkıda bulunmak isteyen yabancı vasıflı işçiler olduğunun farkında değil.” diyerek durumu özetledi.

Yabancı düşmanlığından kaynaklanan nefret suçları vakaları zirveye ulaştı

Almanya İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, yabancı düşmanlığından kaynaklanan kayıtlı nefret suçu vakalarının sayısı 2013 ile 2022 arasında üç kattan fazla artarak 10.000'in üzerine çıktı.

Alman yetkililer, yaklaşık 46 milyon kişilik bir işgücüne sahip olan ülkenin 2035 yılına kadar yedi milyon vasıflı işçi sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağını tahmin ediyor.

Alman ekonomisi 2023'te %0,3 daralarak büyük ülkeler arasında küresel anlamda en zayıf performansı sergiledi.

OECD araştırması

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) 2022 ile 2023 yılları arasında gerçekleştirdiği bir araştırma, Almanya'nın yabancı işçiler için oldukça çekici olmaya devam etmesine rağmen ayrımcılığın ciddi bir sorun olduğunu ortaya çıkardı.

Ağustos 2022'den itibaren Almanya'ya göçmen işçi olarak gelmek isteyen 30.000 yüksek vasıflı kişinin kariyerlerinin incelendiği araştırma, halihazırda Almanya'ya taşınmış kişilerin, halen yurtdışında olanlara göre daha fazla ayrımcılığa maruz kaldığını gösterdi.

Doğu Almanya'daki durum

Komünizmin çöküşünden sonra fabrikaların kapanması ve işten çıkarmaların ardından bu bölgeden bazı gençler ülkenin batısına göç etti.

Doğum oranının batıya göre daha düşük olduğu Almanya'nın doğusu, son yıllarda yabancı düşmanlığının ve aşırı sağın zemin kazandığı bir bölge haline geldi.

Engelmann'ın şirketi, Saksonya eyaletinde Çek sınırına yakın bir şehir olan Chemnitz'deki fabrikaya vasıflı işçileri çekmek için birçok ilginç fırsat sunuyor.

Engelmann, yabancı çalışanların buraya yerleşmesini teşvik etmek için geçici barınma, dil ve hatta sürücülük dersleri düzenlemelerine de yardımcı olduklarını söyledi.

Şehirde aşırı sağ gösterileri

Ancak Chemnitz, kentteki göçmen karşıtı protestoların “isyanlara” dönüştüğü 2018 yılından bu yana göçmen karşıtı bir şehir olarak anılıyor.

2. Dünya Savaşı sırasında büyük ölçüde tahrip edilen ve komünist dönemde Karl-Marx-Stadt olarak yeniden inşa edilen şehir, 20. yüzyılın başında Almanya'nın en zengin şehirlerinden biri olarak kabul ediliyordu.

REKLAM

Ancak 1990'daki Almanya'nın yeniden birleşmesinden bu yana şehrin nüfusu yaklaşık %20 azalarak 250.000'e düştü.

Chemnitz'deki FOG Pazar ve Sosyal Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre, bu şehirdeki yabancı nüfus 2000'de %2'den bugün neredeyse %14'e çıktı.

Bu şehirde yaklaşık 250 kişi düzenli olarak Pazartesi akşamları saat 18.00 civarında yabancı karşıtı gösteri yürüyüşü düzenliyor.

Belediye meclisi üyelerinin dörtte birini oluşturan aşırı sağ partilerden birinin desteklediği gösteriye katılanlar, milliyetçi marşlar ve Saksonya, Almanya ve Rusya bayraklarıyla yürüyor.

Kentteki göçmenler ne diyor?

Yabancılara Almanca öğretmek için bu şehre gelen 31 yaşındaki Mısırlı Farid Mokbil, şehirde sık sık ırkçılığa maruz kalmasına rağmen mutlu olduğunu söyledi.

REKLAM

“Buradaki ilk hafta süpermarkette alışverişe gittim ve yaşlı bir kadın bana tuhaf bir şekilde baktı, öyle mi göründüğümden emin değilim ama bana bağırmaya başladı. Böyle tuhaf durumlar oluyor… Birkaç gün önce tramvayda bir çocuk yüksek sesle şöyle dedi: 'İşte sadece çalmak isteyen Afganlar'' diyerek duygularını dile getirdi.

Hayatı boyunca Chemnitz'de yaşayan 84 yaşındaki Christine Willauer, Almanya'daki mültecilerin bu ülkedeki yaşlıların sahip olmadığı mali avantajlara sahip olduğuna inandığını söyledi. “Bazı günler şehre geldiğimde artık benim ana dilimi konuşan pek fazla insanın kalmadığını hissediyorum. Eski gelenekleri de özlüyorum.” Yabancılara karşı duygularını şu sözlerle özetledi:

Belediye sözcüsü Matthias Nowak, Chemnitz sakinlerinin çoğunluğunun aşırıcılığa karşı olduğu görüşünü dile getirerek, şunları söyledi: “Chemnitz göçmenler olmadan ayakta kalamaz. Mesela hastane personelinin yüzde 40'ı yabancı.” dedi.

AfD göçmen işçileri ülkelerine geri göndermek istiyor

Göçmenlik karşıtı duyarlılığı körükleyen siyasi partiler arasında, bu yıl Eylül ayında Saksonya da dahil olmak üzere üç bölgesel eyalette seçimleri kazanma yolunda ilerleyen göçmenlik karşıtı Almanya İçin Alternatif (AfD) yer alıyor.

AfD parti programında 2015 yılında yaşanan kitlesel göçün tersine çevrilmesi, Avrupa Birliği dışında sığınma merkezleri kurulması, Almanya sınırlarında sıkı denetimler getirilmesi, tam entegre olamayan göçmenlere yaptırım uygulanması ve ekonomik olarak geri dönüş için teşvikler yaratılması gibi öneriler yer alıyor. göçmenler. Ev.

REKLAM

AfD'yi aşırılık şüphesine karşı izleyen Alman iç istihbarat teşkilatına göre, bu siyasi partinin yetkilileri, siyasi elitlerin kasıtlı olarak Avrupa'nın beyaz nüfusunu beyaz olmayanlarla değiştirmeyi planladığını öne süren “Büyük Değişim” gibi ırkçı teorilerin propagandasını yapıyor.

Bu ay Chemnitz AfD şubesi, Facebook sayfasında göçmenler tarafından işlenen tecavüz suçlarının arkasında “nüfus değiştirme” planının olduğunu iddia eden bir makale paylaştı.

AfD Chemnitz başkan yardımcısı Ulrich Oehme, yaptığı paylaşımda “kamusal alanlarda yaşam kadınlarımız ve kızlarımız için çok daha zor hale geldi ve toplu tecavüzler ve bıçaklı saldırılarla ilgili endişelerimiz artıyor” dedi.

Oehme, Reuters'e yaptığı açıklamada, paylaşımının yabancı düşmanı olmadığını ancak “yerel halkın yoğun olarak hissettiği konulara” değindiğini söyledi.

AfD, uygulamak istediği politikaların ekonomiye zarar vermeyeceğini savunuyor.

REKLAM

Reuters'a yaptığı açıklamada AfD liderliği, Almanya'nın terk edilmesiyle daha da kötüleşen yüksek enerji fiyatlarını gerekçe göstererek, hükümetin ve devlet kurumlarının açıkça dikkatleri kendi iç sorunlarından uzaklaştırmak ve AfD'yi günah keçisi olarak kullanmak istedikleri görüşünü dile getirdi. nükleer güç. ve yenilenebilir enerjiye geçin.

Alman iş dünyası liderleri, AfD'li isimlerin katıldığı ve milyonlarca göçmeni sınır dışı etme planlarının tartışıldığı ancak Ocak ayında basına sızdırılan Kasım ayında yapılan gizli toplantıyla ilgili endişelerini dile getiriyor.

AfD'nin göçmenleri göndermeye yönelik gizli planı

Geçen yıl Kasım ayında Berlin yakınlarındaki Potsdam'da göçmen karşıtı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinden üst düzey politikacıların katıldığı bir toplantıda, 'AfD'nin iktidara gelmesi ve bunun sızdırılması durumunda milyonlarca göçmeni sınır dışı etme planları tartışıldı. halka. basında ülkede geniş yankı uyandırdı.

Hotel Landhaus Adlon'da düzenlenen toplantıya AfD'li siyasetçiler, neo-Naziler, milyarderler, aşırı sağ Hıristiyan Demokrat Parti'den (CDU) bazı isimler, avukatlar ve siyasetçilerin katıldığı ortaya çıktı.

“Tersine göç için master plan” konulu toplantıda birinci sırada yer alan Avusturyalı aşırı sağ Martin Sellner Martin, konuşmasında Almanya'yı terk etmesi gereken üç göçmen grubunun bulunduğunu belirterek, bunların sığınmacı olarak listelendiğini söyledi. ikamet hakkı olan ve asimile olmamış Alman vatandaşları.

REKLAM

Toplantıda, 2 milyon göçmenin Kuzey Afrika'daki ismi açıklanmayan bir ülkeye sınır dışı edilmesi önerisinin de görüşülmesi dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir