DİTİB, Hamas'ı “terör örgütü” olarak nitelendiren açıklamasından Süleymancılar'ı sorumlu tuttu

DİTİB Başkanı Kuzey, euronews'e yaptığı açıklamada, Hamas'ın “terör örgütü” olarak tanımlandığı metinden Süleymancıları sorumlu tuttu.

REKLAM

16 Ekim'de, yani 7 Ekim saldırısından birkaç gün sonra, Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen diyalog toplantısında Hamas'ın İsrail sınırını geçip çoğu sivil 1.200 kişiyi öldürdüğü sırada, aralarında Türk İslam Birliği'nin de bulunduğu bir grup temsilci, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın (DİTİB), İsrail'in Gazze'yi işgalinin dokuzuncu ayında grubun Hamas'ı “terör örgütü” olarak tanımlayan metni imzaladığı gündeme geldi.

Euronews'in sorularını yanıtlayan DİTİB Başkanı Muharrem Kuzey, İsrail ile Hamas arasında aylardır devam eden savaşı “11 Eylül benzeri” olarak değerlendirdi. 11 Eylül, Avrupa Birliği'nin “terör örgütü” olarak kabul ettiği radikal İslamcı silahlı grup El Kaide'nin ABD'ye (ABD) karşı sabah saatlerinde gerçekleştirdiği dört koordineli terör saldırısı olarak biliniyor.

7 Ekim saldırısıyla İsrail'in elinde koz olduğuna inanan Kuzey, şöyle konuştu: “Yarı çıplak kadın ve elleri ayakları bağlı insanların görüntülerini gördük. Ayrıca Alman silah pasaportu taşıyan bir veya iki gencin öldüğüne dair haberler de vardı. festivalde.”

Kuzey, olaydan hemen sonra Almanya İçişleri Bakanlığı'nın DİTİB ve diğer kuruluşlara “Hamas'ı terör örgütü olarak tanımaları” yönünde çağrıda bulunduğunu, saldırıya ilişkin tutumlarını devlet yetkilileriyle paylaştıklarını belirterek, şöyle özetledi: bizim açımızdan durum.”

Almanya'da faaliyet gösteren vakıf, dernek ve cemaatlerin o gün kendilerini ifade ettiği toplantının tek raporu, dünyaya yakınlığıyla bilinen İslam Kültür Merkezleri Birliği'nin (VIKZ) resmi internet sitesinde yayınlanan bildiri metniydi. Süleymaniye Cemaati.

“Hamas terörü bölge genelinde sayısız masum insanın tarifsiz acılar çekmesine neden oldu. Hamas'ın terör saldırılarının sokaklarımızda alkışlanmasına, hatta görmezden gelinmesine izin vermeyeceğiz.” Metinde şu ifadeler yer alıyor: İmzacı kuruluşlar arasında Kuzey Ren-Vestfalya İslam Dini Cemaati, Türkiye'deki Süleymancılar cemaatine yakınlığıyla bilinen İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ) ve Kuzey Ren-Vestfalya (Nordrhein-Westfalen) yer alıyor. ) Almanya Müslümanları Merkez Konseyi Bölgesel Birliği.

Açıklamanın Süleymancıların isteği üzerine hazırlandığını söyleyen DİTİB Başkanı Kuzey, şunları söyledi: “Süleymancıların temsilcisi 'Basın açıklaması yapalım' dedi. Daha sonra bize hazır bir metin sunuldu. Bizim ısrarımız üzerine metin biraz daha makul hale geldi ve isteksiz de olsa kabul edildi.” Bunu mümkün kılmaya çalıştık dedi.

Başkan Kuzey, şöyle devam etti: “Filistin'de öldürülen insanlar, Almanya bağlamında dahi tasvip edebileceğimiz bir şey değildi.” Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Diyanet Vakfı aracılığıyla Gazze'ye ulaştırdılar. Kendisine birden fazla kez yardım gönderdiklerini söylüyor.

16 Ekim metni DİTİB'in görüşlerini yansıtmadığı için Almanya'daki Müslüman vakıfları, derneklerin çatı kuruluşu sayılan Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM) aracılığıyla 19 Ekim'de karşı açıklama yayınladı. ve bu metinde daha çok “Gazze” vurgusu vardı ancak Süleyman'lara yakınlığıyla bilinen vakfın metni imzalamaması da Kuzey'in açıklamaları arasında yer alıyor.

“Maalesef bu olaydan sonra görüşlerimizi KRM üzerinden belirtme kararı aldık ve Süleymancılar da imza atarak kurucuları arasında yer aldığı KRM'den ayrılma kararı aldı.”

Süleymancılar ya da kendilerini “Süleymanlılar” olarak adlandırdıkları Türkiye merkezli bir topluluk olarak biliniyor. Binanın kurucusu toplumda “Maestro” lakabıyla tanınan Süleyman Hilmi Tunahan'dır.

Banu Eligür'ün 2010 tarihli “Türkiye'de Siyasal İslam'ın Seferberliği” başlıklı yazısında cemaatin üye sayısının 2 milyon civarında olduğu belirtildi.

Türk siyasetinde ve bürokrasisinde etkili olan Süleymancı, sadece Türkiye'de değil dünyanın birçok ülkesinde de faaliyet gösteriyor.

2016 yılından bu yana Alihan Kuriş'in liderliğini yaptığı cemaat, Almanya'da VIKZ çatısı altında birleşiyor. VIKZ'in şu anki başkanı Ali Yılmaz'dır.

Ne oldu?

Almanya'nın en büyük Müslüman şemsiye örgütü olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB), Hamas'ın 7 Ekim 2023'te gerçekleştirdiği saldırıdan birkaç gün sonra imzaladığı açıklamayla “Hamas terörünü” kınadığı ortaya çıktı.

Gazeteci Murat Yetkin'in geçtiğimiz günlerde internet sitesinde yer alan haberine göre, 16 Ekim 2023'te Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen ve Hamas'ın 7 Ekim saldırısının “terör saldırısı” olarak tanımlandığı “diyalog toplantısı” sonrasında basın açıklaması yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı ile temas halinde olan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan DİTİB'in de imzası var.

Diyalogda, İsrail halkına karşı yapılan “zulümlerin” kayıtsız şartsız kınanması ve rehinelerin Hamas tarafından derhal serbest bırakılması konusunda mutabakata varıldığı da vurgulandı.

Bildirgede, “Hep birlikte, Hamas'ın dünya çapındaki Yahudi kurumlarına saldırı çağrısını en güçlü şekilde kınıyoruz. Antisemitizmin hiçbir türünün Kuzey Ren-Vestfalya'da yeri yoktur. Bu ruhla diyalog kurmaya devam edeceğiz.” ifade. ifadelerine de yer verildi.

REKLAM

Merkezi Köln'de bulunan DİTİB, 900'e yakın camiyi koordine ediyor ve Türkiye'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Almanya'daki en büyük Müslüman kuruluşudur.

Almanya'nın iç istihbarat birimi olarak faaliyet gösteren Federal Anayasayı Koruma Dairesi'nin (“Bundesamt für Verfassungsschutz” – BfV) DİTİB'i izlediği ortaya çıktı.

DİTİB Diyanet'e bağlı mı?

DİTİB, Diyanet İşleri Başkanlığı referansıyla Alman kanunlarına uygun olarak 'sivil örgüt' olarak kurulmuş bir yapıdır. Tüzüğe göre DİTİB'in denetim kurulu başkanı ve aynı zamanda diyanet işleri başkanıdır.

7 Ekim'den bu yana Gazze'ye sağlanan yardımlar ile Ramazan ve Kurban bayramlarında toplanan paralar, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Diyanet Vakfı aracılığıyla sahaya gönderildi.

Yine DİTİB'in Kurban Bayramı'nda topladığı 200 bin euro (yaklaşık 7 milyon 700 bin TL) aynı yöntemle Gazze'de dağıtıldı.

REKLAM

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

REKLAM

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir