Diamond Tema, tutuklanma tehditleri nedeniyle yurt dışında olduğunu açıkladı

'Bu hafta o deneyimi yaşamak istemedim. Her ne kadar bu olay sıradan olsa ve herkes benim ölmemi, toza atılmamı istese de, kelepçeli fotoğraflarımın internette paylaşılmasını istemiyorum.'

REKLAM

Din ve felsefe konulu videolarıyla ünlü YouTuber ve araştırmacı Diamond Tema, katıldığı bir program nedeniyle tutuklanma tehdidiyle karşı karşıya kaldıktan sonra yurt dışına gittiğini duyurdu.

Çocukluğunda Türkiye'ye yerleşen ve bir süredir Arnavutluk'ta yaşayan Arnavut asıllı bir aileden gelen Tema, Pazartesi günü yayınlanan “Dokuz köyden doğruyu söyleyen mahkemeye çıkarılacak” başlıklı videoda şunları söyledi: kendisini hedef gösterenlere “mağlup edilmeyeceğini” belirtti.

“Türkiye'ye döndüğümde isterlerse beni tutuklayabilirler, gözaltına alabilirler, mahkemeye verebilirler, ifade verebilirler. Ama bu hafta böyle bir şey yaşamak istemedim. Herkes benim ölmemi ve hapse atılmamı isterken ben kelepçeli fotoğraflarımın internette paylaşılmasını istemiyorum “Onları mutlu etmek istemiyorum. 'Dindar olmayanların başına ne geldiğini gördün mü?' demelerini istemiyorum. Onlara bu keyfi yaşatmayacağım” diyen Tema, 4-5 ay sonra Türkiye'ye gelebileceğini söyledi.

“Sonra ne olursa olsun. Olay sakinleşecek ve kimse umursamayacak. Ama bu adamların beni bu konuda mağlup etmelerine izin vermeyeceğim kardeşim. Adalet yok, hukuk yok, laiklik yok maalesef… Hepsi kağıt üzerinde. “Onların düzenine ve sistemine yenilmeyeceğim kardeşim.”

Tema videoda muhalefet partilerine de sert eleştiriler yöneltti.

Tema, uyarıda da bulunarak, “Muhalefet partilerinden ses yok. Bu ülkeye şeriat gelsin diyen bir adamdan laikliği ve Cumhuriyeti savunuyorum. Ben bu ülkeyi savunuyorum” dedi.

“Bugün beni mahvedecekler, susturacaklar; Yarın sıra size gelecek.”

Tema, geçtiğimiz günlerde YouTube kanalı “Yer6 Film”e konuk oldu ve sosyal medya fenomeni Asrın Tok ile “Şeriat” konulu söyleşi programına katıldı.

Programın ardından radikal çevrelerden aldığı ölüm tehditlerini X hesabından paylaşan Tema'ya sosyal medyadan destek geldi.

Binlerce Türk Tema'ya desteklerini açıkladı

Programda kullanılan ifadeler nedeniyle intihar etmek istediğini belirten Tema, telefonundan kimliği belirsiz bazı kişilerden gelen Telegram mesajlarını paylaşarak, “Onlar zaten kendilerini organize etmeye başladılar” dedi.

“Bildiklerimin dörtte birini bile söylememiş olmama rağmen insanlar yıkımın hayalini kuruyor. “Keşke sansürsüz konuşabilseydik, Engizisyon mahkemesi kurarlardı” diyen Tema, şöyle devam etti: “Anayasaya aykırı şekilde şeriat propagandası yapan adamın ailesi huzur içinde ama ben laikliği ve cumhuriyeti savunduğum için 1000 adam getirip bayram operasyonu yapıyorlar.” X'te de günün sırası buydu.

Tema ayrıca, “Hayatımı berbat etmeye çalışmak yerine, gidin inandığınız kitabı okuyun. “Beni tutuklamak yerine Buhari gibi hadis kitaplarını yalanlayın” dedi.

«Hepsi bu kadar, kitaptan sizin tartışılmaz derecede orijinal olduğunu düşündüğünüz bölümleri tek bir kelime bile eklemeden veya icat etmeden okudum. Eğer inancınla baş etmek bu kadar zorsa; En azından bununla yüzleşenlere nefret değil saygı duymalıyız.”

Tema, katıldığı programda, Türkiye'nin dini kurallarla yönetilmesi gerektiğini savunan Tok'a karşı argümanlarında, Ortodoks Sünni İslam'ın temel metinlerinden biri olan Sahih-i Buhari hadis külliyatından örnekler verdi.

Yer6'da yayınlanan programın ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim ve Dijital Medya Koordinatörü Aslan Değirmenci, “Soruşturma başlatıldı” açıklamasında programa erişim yasağı talep edildiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir