Batılı liderler Putin'in barış teklifini reddetti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Batılı liderler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'nın Kremlin'in ilhak ettiği dört bölgeden askerlerini çekmesi ve NATO'ya katılmaması halinde savaşı sona erdirme teklifini reddetti.

REKLAM

İtalya, Almanya ve İngiltere başbakanları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ateşkes teklifini reddetti.

Putin, Cuma günkü konuşmasında, Kiev'in 2022'de Moskova'nın ilhak ettiği dört bölgeden askerlerini çekmesi ve NATO'ya katılma planlarından vazgeçmesi halinde “derhal” ateşkes emri vereceğini ve müzakerelere başlayacağının sözünü verdi.

Rus liderin koşulları Batılı liderler tarafından kabul edilmedi.

G7 zirvesine ev sahipliği yapan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Putin'in barış şartlarını “propaganda” olarak nitelendirirken, Almanya Başbakanı Olaf Sholz da Putin'in önerisine aynı derecede olumsuz tepki verdi.

Sholz, Alman yayın kuruluşu ARD'ye verdiği röportajda, “Putin'in nihai teklifi emperyalist saldırılarını belgelemek” dedi.

Scholz, Putin'in önerdiği şartların gerçek barış şartlarından ziyade savaşın barışçıl bir şekilde sonuçlanmasını isteyen Rus halkına yönelik olduğunu ima etti. Scholz ayrıca Putin'i Ukrayna'ya karşı savaşın başlatılmasındaki rolünü “saklamaya” çalışmakla suçladı.

Cumartesi günü İsviçre'de düzenlenen Ukrayna barış zirvesine katılan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da Putin'in önerisinin “gerçek barışla hiçbir ilgisinin olmadığını”, zirvenin diğer konuların yanı sıra toprak bütünlüğünü tartışmayı ve korumayı amaçladığını söyledi.

Zirvede hazır bulunan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Putin'in teklifini hedef alarak, “Bugün Ukrayna topraklarını işgal eden yabancı güçlerle çatışmanın dondurulması çözüm değil” dedi ve bunun çatışmanın uzamasına yol açabileceğini söyledi.

Von der Leyen, sürdürülebilir barışın her şeyden önce Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Başkan von der Leyen, Pazar günkü G7 zirvesinde basına yaptığı kapanış konuşmasında da Rusya'ya seslendi.

Von der Leyen konuşmasında, “Rusya'yı uluslararası toplumun emperyalist şiddeti durdurun mesajına kulak vermeye çağırıyorum” diyerek, “Rusya'nın barış temelinde barışa hazır olduğunda barış çabalarına katılacağını” ifade etti. Birleşmiş Milletler (BM) Şartı.”

ABD Başkanı Joe Biden adına İsviçre'deki zirveye katılan ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, şu yorumda bulundu: “Putin müzakere istemiyor, teslim olmayı istiyor.”

Ukrayna'da kalıcı barışın temellerinin atılmasının amaçlandığı zirvede, Ukrayna'nın egemenliğine saygı gösterilmesi yönündeki çağrılara geniş yer verildi.

adlı paylaşımında

Şu anda İsviçre'de ikinci gününde olan konferans, işgalin başladığı Şubat 2022'den bu yana ilk kez Ukrayna'da barışı tartışmak üzere aralarında birçok devlet başkanının da bulunduğu 90'dan fazla delegasyonu bir araya getirdi.

Kiev'in Rusya'nın toprak kazanımlarını tanımaması halinde Ukrayna ile barış görüşmelerine girmeyeceğini açıklayan Rusya, zirveye davet edilmedi.

Ukrayna'nın müzakere koşulları arasında Rus güçlerinin ilhak edilen Kırım yarımadası da dahil olmak üzere topraklarından çıkarılması, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması ve Rusya'nın savaş suçlarından sorumlu tutulması yer alıyor.

Kiev ayrıca Moskova'nın iki ülke arasında savaş başlatması nedeniyle Ukrayna'ya tazminat ödemesi gerektiğini ve NATO üyesi olmak için başvuru sürecini sürdüreceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir