Cyril Ramaphosa Güney Afrika'da ikinci kez başkan seçildi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Güney Afrika'da mevcut başkan Cyril Ramaphosa yeniden seçildi.

REKLAM

Güney Afrika'daki Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) adayı Cyril Ramaphosa, Cuma günkü parlamento oylamasında yeniden başkan seçildi.

Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail'e açtığı soykırım davasıyla adından söz ettiren Ramaphosa, 400 üyeli parlamentodaki tek rakibi aşırı sol Ekonomik Özgürlük Savaşçıları'ndan Julius Malema'yı 283 oyla mağlup etti.

Malema'nın aldığı oy sayısının 44 olduğu bildirildi.

71 yaşındaki Ramaphosa, ikinci dönem başkanlığını ülkenin ikinci büyük partisi olan Demokratik İttifak ve bazı küçük partilerden milletvekillerinin yardımıyla garantiledi. ANC'nin iki hafta önce parlamentodaki sandalye sayısını 159'a düşüren kritik seçimde uzun süredir devam eden çoğunluğunu kaybetmesinin ardından yapılan oylamada Ramaphosa'yı desteklediler.

Maraton parlamento oturumuna verilen ara sırasında ANC, DA ile son dakika anlaşması imzaladı ve Ramaphosa'nın Afrika'nın en sanayileşmiş ekonomisinin lideri olarak kalmasını sağladı. Partiler artık Güney Afrika'da hiçbir partinin parlamentoda çoğunluğa sahip olmadığı ilk ulusal koalisyonu birlikte yönetecek.

Ulusal birlik hükümeti olarak adlandırılan anlaşma, ANC'yi yıllardır ana muhalefet olan ve ANC'yi en sert şekilde eleştiren beyazların liderliğindeki DA ile birleştiriyor. Anlaşmaya en az iki küçük parti daha imza attı.

Ramaphosa konuşmasında, Güney Afrika'yı bilinmeyen sulara sürükleyen anlaşmayı “yeni bir doğuş, ülke için yeni bir dönem” olarak nitelendirerek, tarafların “farklılıklarını aşıp birlikte çalışma” zamanının geldiğini söyledi.

“Yapacağımız şey bu ve başkan olarak bunu başarmaya kararlıyım” dedi.

Güney Afrika'nın efsanevi liderlerinden Nelson Mandela'nın ünlü partisi ANC, 1994 yılında beyaz azınlık yönetimine dayalı “apartheid” sisteminin sona ermesinden bu yana ülkeyi büyük bir çoğunlukla yönetiyor.

Ancak 29 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerde 30 yıllık çoğunluğunu kaybetmesi ülke için bir dönüm noktası oldu. Oylama, yüksek düzeyde yoksulluk, eşitsizlik ve işsizliğin olduğu Güney Afrikalılar arasında yaygın bir memnuniyetsizliğin olduğu bir ortamda gerçekleşti.

Analistler, eski bir kurtuluş hareketi olan ANC ve ulusal seçimlerde oyların %21'ini alan ve ikinci en büyük oy payına sahip olan merkezci, iş dünyası dostu DA'nın ideolojileri nedeniyle gelecekte bazı zorluklar yaşanabileceği konusunda uyarıyorlar. ANC'nin %40'ı birbirinden oldukça farklıdır.

Savcı, ANC hükümetinin, Birleşmiş Milletler'in (BM) en yüksek mahkemesinde görülen son derece hassas bir davada İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığı yönündeki suçlamasına karşı çıktı.

Öte yandan DA lideri John Steenhuisen anlaşmayı ilk onaylayan kişi oldu.

Cuma günkü oturumdan ayrılan Steenhuisen, “Bugünden itibaren DA, Güney Afrika Cumhuriyeti'ni birlik ve işbirliği ruhuyla müştereken yönetecek” dedi ve televizyonda yayınlanan canlı konuşmasında bir anlaşmanın imzalandığını ve DA milletvekillerinin oy kullanacağını söyledi. lehine. Ramaphosa başkanlığa aday.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir