Columbia Üniversitesi protestolar nedeniyle ana mezuniyet törenini iptal etti

Öğrenci protestocular, okullarına İsrail ile iş yapan veya başka şekilde savaş çabalarına katkıda bulunan şirketlere yaptıkları yatırımları geri çekmeleri çağrısında bulunuyorlar.

REKLAM

Columbia Üniversitesi, kampüste haftalardır süren Filistin yanlısı protestolar nedeniyle büyük lisans mezuniyet törenini iptal etmeye karar verdi. Okuldan Pazartesi günü yapılan açıklamada, bu hafta ve önümüzdeki hafta daha küçük çaplı törenlerin yapılacağı duyuruldu.

“Öğrencilerimizden aldığımız geri bildirimlere dayanarak, dikkatimizi ders günlerine ve bireysel öğrencilerin akranlarıyla birlikte onurlandırıldığı fakülte çapındaki mezuniyet törenlerimize odaklamaya ve 15 Mayıs'ta yapılması planlanan üniversite çapındaki törenden vazgeçmeye karar verdik. Ülkenin en prestijli okullarından biri olan üniversitenin yönetimi yaptığı açıklamada.

Geçtiğimiz birkaç haftanın topluluk için “inanılmaz derecede zor” olduğunu kaydeden okul, duyurusunda kararı öğrencilerle yapılan görüşmeler sonrasında aldığını söyledi.

Yetkililer, öğrencilerin küçük ölçekli, fakülte tarafından düzenlenen kutlamaların kendileri ve aileleri için daha iyi olacağını vurguladıklarını söyledi.

Yetkililer, kortların geçen hafta gevşetildiği ana kampüsün güney çimenliğinde planlanan törenlerin çoğunun yaklaşık beş mil kuzeydeki Columbia Spor Kompleksi'nde gerçekleşeceğini söyledi.

Columbia yüz yüze dersleri haftalar önce iptal etti.

Son haftalarda Columbia'nın yeşil alanında kamp kuran ve bir akademik binayı işgal eden 200'den fazla Filistin yanlısı protestocu tutuklandı.

Okullar ifade özgürlüğünü korumak ile güvenli ve kapsayıcı kampüslerde ifade özgürlüğünün sağlanması arasındaki çizgiyle uğraşırken, ülke çapındaki üniversitelerde de benzer kamplar ortaya çıktı.

Güney Kaliforniya Üniversitesi daha önce ana mezuniyet törenini iptal etmişti ancak diğer mezuniyet etkinliklerinin gerçekleşmesine izin vermişti.

Öğrenciler polis tarafından kuşatıldıktan ve tutuklanmakla tehdit edildikten sonra Pazar günü erken saatlerde üniversitedeki kamplarını terk ettiler.

Diğer üniversitelerde ise mezuniyet törenleri artırılmış güvenlik önlemleriyle düzenlendi.

Michigan Üniversitesi'nin töreni Cumartesi günü çok sayıda slogan atılmasıyla kesintiye uğrarken, bazı Bostonlu öğrenciler Northeastern Üniversitesi'nin mezuniyet töreni sırasında küçük Filistin veya İsrail bayraklarını salladılar.

Öğrenci protestocular, okullarına İsrail ile iş yapan veya başka şekilde savaş çabalarına katkıda bulunan şirketlere yaptıkları yatırımları geri çekmeleri çağrısında bulunuyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir