Çin, “İran'ın meşru müdafaa beyanını not ettik” dedi; Saldırıları kınamadı

Çin, İran'ın iki ülke dışişleri bakanları arasındaki telefon görüşmesinde İsrail'e yönelik eylemlerin “meşru müdafaa hakkını kullandığı” yönündeki açıklamasını dikkate aldığını söyledi.

REKLAM

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail'in Şam'daki İran temsilciliğine yönelik saldırısını kınadığını belirterek, İran'ın saldırıyla ilgili “meşru müdafaa” beyanını da not etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, iki ülke dışişleri bakanları arasında yapılan telefon görüşmesinde İran'ın İsrail'e yönelik eylemleri ele alındı.

Açıklamada, “Çin, İran'ın büyükelçilik binasına yapılan saldırıya karşılık olarak attığı adımların sınırlı olduğu ve meşru müdafaa hakkını kullandığı yönündeki açıklamasını dikkate aldı” denildi.

“İran itidalli hareket etmeye hazır”

Açıklamada Emir Abdullahiyan'ın şu sözlerine yer verildi: “Mevcut bölgesel durum çok hassas ve İran itidalli hareket etmeye istekli ve durumu daha da kötüleştirme niyetinde değil.”

Çin Dışişleri Bakanı ayrıca olayın “uluslararası hukuku ciddi şekilde ihlal ettiğini ve kabul edilemez” olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan Çin'in Orta Doğu Özel Temsilcisi Zhai Jun, Pazartesi günü İsrail'in Çin Büyükelçisi Irit Ben-Abba Vitale ile görüşerek İsrail'in Gazze'deki çatışmaya ilişkin tutumunu ve kaygılarını dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bakanlığın internet sitesinde Pazar günü yayınlanan bir açıklamada, Çin'in, İran'ın İsrail'e karşı insansız hava araçları ve füzeler fırlatmasının ardından gerilimin tırmanmasından derin endişe duyduğunu söyledi.

Sözcü, İran'ın saldırılarıyla ilgili bir soruya yanıt olarak, “Çin, ilgili tarafları sakin olmaya ve gerilimin daha fazla artmasını önlemek için itidalli davranmaya çağırıyor.” dedi.

Sözcü, bu gerilimin “Gazze çatışmasının bir yansıması” olduğunu ve bu çatışmanın bastırılmasının “bir numaralı öncelik” olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir