Brezilya'da sel felaketi: En az 90 ölü, 100'den fazlası kayıp

Brezilya'da şiddetli yağışların yol açtığı selde hayatını kaybedenlerin sayısı 90'a yükselirken, 131 kişinin kaybolduğu, 155 binden fazla kişinin de evsiz kaldığı açıklandı.

REKLAM

Ülkenin güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde hafta başından bu yana etkisini gösteren ve su baskınlarına neden olan şiddetli yağışlar nehirlerin taşmasına, şehirlerin sular altında kalmasına, yol ve köprülerin yıkılmasına neden oldu.

Selin arama kurtarma çalışmalarını aksattığı bölgede çok sayıda sel mağdurunun halen gıda ve malzeme yardımı alamadığı ve tahliye edilemediği belirtiliyor.

Yarım milyon kişi elektriksiz

Yağışların perşembe günü durup hafta sonu devam etmesi beklenen bölgede elektrik kesintisi yaşanıyor. Elektrik şirketlerinin güvenlik nedeniyle sular altında kalan mahallelerin elektriğini kesmesi nedeniyle Porto Alegre ve çevre şehirlerde yaklaşık yarım milyon insan elektriksiz kaldı.

Guaiba Nehri'nin taşması nedeniyle sokakların sular altında kaldığı 1,3 milyon nüfuslu Porto Alegre'de süpermarketler boşaldı ve akaryakıt bulunamadı.

İçme suyu sıkıntısı nedeniyle su dağıtımı karneye bağlandı.

Apronu sular altında kalan şehrin havalimanı Cuma gününden itibaren tüm uçuşları askıya aldı.

“Ülke tarihinin en büyük iklim felaketi”

Başkan Luiz Inacio Lula da Silva televizyonda yaptığı açıklamada, sular çekilene kadar hasarın boyutunun bilinmeyeceğini söyledi. Şimdiye kadarki en kötü iklim felaketi olarak kabul edilen bu olayda eyalete federal yardım sözü verdi.

JP Morgan'daki ekonomistler, selin Brezilya ekonomisi üzerindeki etkisinin, GSYİH büyümesinde hafif bir düşüşe ve enflasyonda marjinal bir artışa yol açacağını hesaplıyor.

Aşırı yağışın nedeni küresel ısınma mı?

İklim uzmanları, Rio Grande do Sul'daki şiddetli yağışları, Pasifik sularını ısıtan ve güney Brezilya'ya yağmur getiren, Antarktika'dan gelen yağmur ve fırtınaların yanı sıra daha zayıf bir soğuk cephe ve nem getiren bu yılki El Niño fenomeninin neden olduğu sıcak hava dalgasına bağlıyor. . Atlantik'te. Bunu, sıcaklığı da yükselten olağandışı sıcaklıkla birleşimine bağlıyor.

Brezilya Ulusal Meteoroloji Enstitüsü'nden (Inmet) araştırmacı Marcelo Schneider, küresel ısınmanın bu olayları şiddetlendirdiğini ve bu tür sistemler arasındaki etkileri yoğunlaştırarak hava durumunu tahmin edilemez hale getirdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir