Bitcoin kanıyor, balina işlemleri yavaşlıyor

Bitcoin balinaları, Bitcoin fiyatı 63.000 doların altına düşmeden hemen önce son iki gün içinde hareketlerini yavaşlattı.

Santiment'e göre 23 Haziran'da iki gün içinde gerçekleştirilen toplam Bitcoin balina işlemi sayısı (100.000 USD ve üzeri) 9.923 oldu. Bu rakam, iki gün önce kaydedilen 17.091 işlemden %42 daha düşük.

CoinMarketCap verilerine göre balina davranışındaki değişiklik, Bitcoin fiyatının 64.685 dolardan 62.531 dolara düştüğü bir dönemde gerçekleşti.

Bitcoin son 24 saatte değerinin %2,92'sini kaybetti. Kaynak CoinMarketCap

CryptoQuant CEO'su Ki Young Ju'ya göre Bitcoin'in gelecekteki fiyatına ilişkin pozisyon alan balinalar bile geri adım attı.

Ki, 23 Haziran X gönderisinde “Türev borsalarındaki balina tüccarları riskten kaçınma modunda” dedi.

Kaynak: Ki Young Ju

Ki bunun nedenini, Bitcoin'in spot ve türev borsaları arasındaki hareketlerini izleyen ve piyasa duyarlılığını yansıtan Interexchange-Flow-Pulse'un (IFP) “kırmızıya” dönmesi olarak gösterdi.

VET'in kırmızıya dönmesi, Bitcoin'in gelecekteki fiyatına dayalı olarak finansal sözleşmeler yapmak için kullanılan platformlar olan türev borsalarından Bitcoin çeken tüccarların sayısında bir artışa işaret ediyor.

Bitcoin Endeksi Açgözlülük Nedeniyle Nötrleşiyor

Kripto para piyasası duyarlılığını ölçen Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, 51 günün en düşük seviyesi olan 51 puanla “nötr” aralığa düştü.

Farside verilerine göre, Bitcoin spot borsa yatırım fonları (ETF'ler) de son altı işlem gününde bir dizi çıkış gördü. Altı günlük en büyük çıkış 226,2 milyon dolarla 13 Haziran'da gerçekleşti.

Ancak diğer analistler çeşitli göstergeleri Bitcoin fiyatına ilişkin iyimserlik işaretleri olarak görüyor.

Glassnode baş analisti James Check, diğer adıyla “Checkmatey”, 23 Haziran tarihli bir X gönderisinde “Bitcoin'in satış tarafı risk oranı, piyasanın hareket etme zamanının geldiğini gösteren seviyelere ulaştı” yorumunu yaptı.

Check, Bitcoin'in “korku, açgözlülük, panik veya coşku ateşini körüklemek için yeni bir fiyat aralığı bulması” gerektiğini açıklamadan önce, “Alınması gereken tüm kârlar alındı. Aynı şey kayıplar için de geçerli” diye ekledi.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir