Birleşik Arap Emirlikleri: Tecavüz ve ensest vakalarında kürtaja artık izin veriliyor

BAE, kürtaja izin verilen vakalara tecavüz ve ensest vakalarını da ekledi.

REKLAM

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), kürtaja izin verilen vakalara tecavüz ve ensest vakalarını da ekledi.

Sahim Salim ve Waad Barakat'ın yerel haber sitesi Khaleej Times'da Pazartesi günü yayınlanan haberinde, “rıza dışı ilişki” ve “hamileliğe neden olan kişinin kadının soyundan veya akrabalarından olmasının hukuka aykırı olduğu” belirtildi. artık kürtaj yaptırmak için bir neden var.”

“Daha önce hamileliğin kadının hayatını tehlikeye atması veya fetüsün deforme olduğunun kanıtlanması durumunda kürtaja izin verilmekteydi” diyen haberde, “acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda ebeveyn veya vasi onayına gerek olmayacağı” ifade edildi.

Komşu Suudi Arabistan'daki kadar katı olmasa da Birleşik Arap Emirlikleri'nde de uygulanan “vesayet” sistemi kapsamında kadınlar çeşitli alanlarda kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyor ve özellikle evlenirken “vasilerinin” iznine tabi oluyor.

BAE'nin resmi internet sitesine göre, Emirlik kadınlarının evlenmek için babalarından izin alması gerekiyor. Sitede ayrıca babanın ölümü halinde, erkek kardeşler gibi “en yakın erkek vasiden” izin alınması gerektiği belirtiliyor.

Kürtaj, uzun yıllardır “seçim yanlısı” ve “yaşam yanlısı” arasında hararetle tartışılan bir konu.

Seçim yanlısı savunucular kadının kendi bedeni üzerindeki özerkliğini vurgulayıp istemediği bir çocuğu doğurmama hakkına sahip olduğunu savunurken, yaşam yanlısı savunucular doğmamış çocuğu henüz embriyo olsa bile bir şey olarak görüyor. anneden bağımsız bir kuruluş ve kürtajın “cinayetle eşdeğer” olduğunu iddia ediyor.

Dünyanın birçok ülkesinde, İran ve Suriye gibi bazı ülkelerde farklı derecelerde izin verilen kürtaja, ancak annenin hayatının tehlikede olması durumunda izin veriliyor.

Türkiye'de kürtaj, Nüfus Planlama Kanunu'nun 5. ve 6. maddeleri uyarınca 27 Mayıs 1983'ten beri yasal.

Kadının sağlığı açısından herhangi bir tıbbi risk bulunmadığı sürece onuncu haftaya kadar hamileliğe izin verilirken, Türk Ceza Kanunu'nun 99. maddesinde “kadının bir suç sonucu hamile kalması halinde” kürtajın süresi 20 hafta olarak düzenleniyor. bunun kurbanı sensin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir