Biden'a Trump'ı yenebilecek alternatif aday kim olabilir?

Reuters ve Ipsos tarafından yapılan ankete göre, eski ABD First Lady'si, 78 yaşındaki Trump'ı 10 puan farkla yenebilecek 2024 Beyaz Saray yarışında Donald Trump'ı yenebilecek tek potansiyel rakip olarak görülüyor. .

REKLAM

Salı günkü anket sonuçlarına göre, ABD'nin (ABD) eski First Lady'si Michelle Obama, yaklaşan seçimlerde Donald Trump'ı yenebilecek tek Demokrat aday olarak görünüyor.

Reuters/Ipsos tarafından hazırlanan anket, Michelle Obama'nın olası bir maçta yüzde 50 destek alırken, Trump'ın yüzde 39 destek alacağını ortaya koydu.

ABD Başkanı Joe Biden'ın 27 Haziran akşamı canlı yayınlanan tartışmada Cumhuriyetçi rakibi Trump karşısında sergilediği kötü performansın ardından kulislerde Michelle Obama'nın aday gösterileceğine dair söylentiler dolaşmaya başladı.

Bu durum Demokratlar arasında 81 yaşındaki Biden'ın Trump'a karşı yeniden seçilmek için zihinsel olarak rekabet edip edemeyeceği konusunda endişelere yol açtı. Demokrat Parti yanlısı New York Times'ın (NYT) yayın kurulu, başyazısında Biden'a seslendi ve “ülkesine hizmet etme yarışından çekilmesi” gerektiğini söyledi.

Ankette, kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde kime oy verecekleri sorulduğunda kayıtlı seçmenlerin yüzde 40'ı Biden'a, yüzde 40'ı ise Trump'a oy vereceğini söyledi. Mayıs ayında yapılan anketin sonuçlarına göre Biden'ın yüzde 41, Trump'ın ise yüzde 39 oy alması bekleniyordu.

Hangi Demokrat adayı tercih edecekleri sorulduğunda seçmenlerin yarısı Michelle Obama'ya oy vereceklerini söyledi.

Mart ayında Michelle Obama'nın ofisinden yapılan açıklamada, eski First Lady'nin başkanlık yarışına katılmak istemediği ve Biden'ın kampanyasını destekleyeceği belirtildi.

Biden'a 7 alternatif Demokrat aday

Biden'ın başkanlık yarışından çekilmesi halinde yerini alabilecek yedi Demokrat adayın ismi belirtiliyor.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Biden'ın yerini alacak en güçlü aday olarak görülüyor.

Öte yandan anketler, Biden'a alternatif adayların Trump karşısında Biden'a benzer veya ondan daha kötü performans göstereceğini gösteriyor.

Herhangi bir Harris-Trump eşleşmesinde Harris'in oyların yüzde 42'sini, Trump'ın ise yüzde 43'ünü alacağı belirtiliyor. California Valisi Gavin Newsom oyların %39'unu, Trump'ın ise %42'sini alarak kazanıyor. Diğer tüm Demokrat adaylar (Michigan Valisi Gretchen Whitmer, Pensilvanya Valisi Josh Shapiro, Illinois Valisi J.B. Pritzker, Kentucky Valisi Andy Beshear ve Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg) yüzde 34 ile yüzde 39 arasında.

Amerikalıların yarısından fazlası Biden'ın yarıştan çekilmesini istiyor

Anketlere göre Amerikalıların beşte üçü (%56) Biden'ın yarışı bırakması gerektiğini düşünüyor. Trump'ın yarıştan vazgeçmesi gerektiğini söyleyenlerin oranı %46 ile Biden'ın adaylıktan çekilmesi lehine oy oranının on puan altında.

Cumhuriyetçilerin yalnızca yüzde 11'i Trump'ın canlı yayındaki tartışma performansının ardından çekilmesi gerektiğine inanırken, Demokratların neredeyse üçte biri (%32) Biden'ın çekilmesi gerektiğine katılıyor.

Biden “kesinlikle” yarıştan çekilmeyecek

Biden Çarşamba günü, Trump'a karşı canlı yayındaki performansıyla ilgili Demokratların artan endişelerine rağmen adaylıktan çekilmeyeceğine söz verdi.

Biden'ın, “Görevime devam ediyorum. Demokrat Parti'nin lideriyim. Kimse beni adaylıktan çekilmeye zorlamıyor.”

Beyaz Saray özel kalemi Jeff Zients'in çarşamba günü yapılan tüm personel toplantısında insanlardan “gürültüye” kulak vermemelerini ve görevlerine odaklanmalarını istediği bildirildi.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, aynı gün düzenlenen basın toplantısında Biden'ın başkanlık yarışından çekilmesiyle ilgili soru üzerine “Kesinlikle hayır” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir