Belarus lideri Lukashenko, hapishanedeki hasta siyasi muhalifler için af çıkaracak

İnsan hakları örgütleri yaklaşık 1.400 siyasi mahkumun bulunduğunu söylüyor. 92'si ağır hasta, 63'ü 60 yaş üstü olmak üzere 254 siyasi tutuklunun sağlık durumunun risk altında olduğunu bilgilerinize sunarız.

REKLAM

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko Salı günü yaptığı açıklamada, yeniden seçilmesine karşı protestolara katılan ve şu anda ciddi kanser hastası olarak cezaevinde bulunan bazı siyasi muhaliflerine af çıkarabileceğini söyledi.

Ülkenin resmi haber ajansı Belarus Telgraf Ajansı'nın (BelTA) haberine göre Lukaşenko, Belarus Ulusal Günü münasebetiyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ağır hasta olanlar şaşırmasın. Birkaç gün içinde serbest bırakılır.”

Aftan yararlanacak kişileri belirtmeyen Lukaşenko, “2020'de ülkeyi mahveden bu insanların çoğunda kanser var” dedi.

2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 80'ini alan ve altıncı dönem için yeniden seçilen Lukaşenko'nun, bu seçimde oylamaya hile karıştırmakla suçlandığı bildirildi.

Bu suçlamalar ona karşı büyük sokak protestolarına yol açtı. Ülkedeki bazı insan hakları grupları bu protestolar sırasında 25.000'den fazla kişinin gözaltına alındığını söylüyor.

1994'ten beri iktidarda olan Lukashenko, muhalifleri ve hak odaklı gruplar tarafından insan haklarını ihlal etmekle ve muhaliflerini çeşitli suçlamalarla hapse atmakla suçlanıyor.

Merkezi Belarus'ta bulunan insan hakları örgütü Vyasna, cezaevlerinde 1.403 siyasi mahkumun bulunduğunu söylüyor.

Mayıs ayı itibarıyla 92'si ağır hasta ve 63'ü 60 yaşın üzerinde olmak üzere 254 siyasi tutuklunun sağlık durumu risk altında.

ABD tarafından finanse edilen Belarus servisi Radio Liberty, kanserle mücadele edenler arasında politikacılar Grigory Kostusyov, gazeteci Kseniya Lutskina, müzisyen Pavel Kuchinsky ve dini aktivist Pavel Kuchinsky'nin bulunduğunu duyurdu.

Rusya lideri Vladimir Putin'in en yakın müttefiklerinden biri olan Lukaşenko'nun iktidar üzerindeki hakimiyeti, Rusya liderinin 2020 protestoları sırasında kendisine destek sözü vermesinin ardından güçlendi.

Lukashenko'nun en önde gelen muhaliflerinin çoğu yurt dışına kaçtı; çoğu da komşu Litvanya ve Polonya'ya kaçtı.

Ülkeden kaçanlar arasında son 2020 seçimlerinde muhalefet adayı Svitlana Tikhanouskaya da yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir