Belarus'a kaçan Polonyalı yargıç, Lukashenko hükümetinden sığınma talebinde bulundu

Polonyalı savcılar, bir hakimin Belarus'a kaçıp orada koruma istemesinin ardından Pazartesi günü soruşturma başlattı.

REKLAM

Polonya Ulusal Savcılığı, Belarus'a sığınan hakimin yabancı bir istihbarat servisi adına hareket ettiği yönündeki şüpheleri araştırdığını söyledi.

Belarus devlet medyasının haberine göre Yargıç Tomasz Szmydt, Belarus'un başkenti Minsk'te gazetecilere, mevcut yetkililerle yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle Polonya'yı terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Başbakan Donald Tusk'ın Avrupa Birliği yanlısı hükümeti, sağcı Hukuk ve Adalet Partisi'nin sekiz yıllık iktidarının ardından demokratik normları yeniden tesis etme vaadiyle Aralık ayında iktidara geldi.

2015-2023 yılları arasında iktidarda olan Hukuk ve Adalet Partisi, partiye mahkemeler ve yargı organları üzerinde daha fazla yetki veren ve demokratik kuvvetler ayrılığını aşındıran bir dizi yasal değişiklik gerçekleştirdi.

Varşova Devlet İdare Mahkemesinde yargıç olan Szmydt, 2019 yılında kendisi ve o zamanki kocası Hukuk ve Adalet Partisi tarafından yapılan yargı değişikliklerini eleştiren yargıçlara karşı karalama kampanyası başlatarak kötü bir üne kavuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir