Bakan Şimşek: “Motosikletçilerin gelirlerine veya garsonların bahşişlerine yeni bir vergi getirilmiyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni vergi paketinin hazırlanması kapsamında hizmet sektöründeki bahşişlere KDV muafiyeti sağlanacağını, motosikletli kuryelerin gelirleri için ise basit vergi prosedürü uygulanacağını söyledi.

REKLAM

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlığın hazırladığı yeni vergi paketinde yer alan bahşiş ve araç kuryelik faaliyetlerine ilişkin vergi prosedürünün basitleştirileceğini ve bu alanlarda vergi toplanmayacağını söyledi.

Yayınlanan açıklamada

Yönetmelik, yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işletmeleri, müşterilere hizmet veren işletmeleri ve otel ve benzeri konaklama işletmelerinde yiyecek-içecek hizmeti veren birimleri kapsıyor.

Yeni düzenlemeyle bahşiş ödemeleri, hizmet bedelinin yüzde 10'unu geçmemek kaydıyla ödeme belgelerinde ayrıca öne çıkacak. Ücreti oluşturan bu ödemeler işverenden alınacak hizmet bedeline dahil edilmeyecek ve bu durumda KDV matrahına dahil edilmeyecektir.

Motosiklet kuryelik faaliyetinden elde edilen kazançların vergilendirme yöntemleri de değişiyor. Yeni düzenlemeyle ticari kazanç vergisi mükellefi olarak bağımsız faaliyet gösteren 126 bin kuryenin (112) defter tutma zorunluluğunun ortadan kalkması ve ticari kazançlarının sadece stopaj yöntemiyle vergilendirilmesi bekleniyor.

Yeni paketin temmuz başında TBMM'ye sunulması bekleniyor. Yeni düzenleme kanunun yürürlüğe girmesinden sonra uygulanmaya başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir