Azerbaycan'da erken seçim: Cumhurbaşkanı Aliyev Millet Meclisi'ni feshetti

Kasım ayında COP 29'a ev sahipliği yapacak olan Azerbaycan'da Millet Meclisi'nin feshedilmesi ve 1 Eylül'de genel seçim yapılmasına karar verildi.

REKLAM

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Cuma günü Ulusal Meclisin feshedilmesini emreden bir kararname yayınladı ve 1 Eylül'de erken parlamento seçimlerinin yapılması çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz hafta Yeni Azerbaycan Partisi, ülkenin Birleşmiş Milletler Azerbaycan İklimi Çerçeve Sözleşmesi'nin 29. Taraflar Konferansına ev sahipliği yapması nedeniyle parlamentoya “Meclis'in feshedilmesini ve Kasım ayında yapılması planlanan genel seçimlerin iki ay öne alınmasını” teklif etti. 11'den 22 Kasım'a kadar değişiklik (COP 29). Teklifin Meclis'te kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Aliyev, kararı Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi. Anayasa Mahkemesi Perşembe günü kararın anayasaya uygun olduğuna karar verdi.

Normal şartlarda seçimlerin 2025'te yapılması gerekiyordu.

2003 yılından bu yana iktidarda olan 62 yaşındaki Cumhurbaşkanı Aliyev, Şubat ayında beşinci başkanlık dönemini kazandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin normal şartlarda 2025 yılında yapılması gerekiyordu.

Giden Millet Meclisi'ndeki 125 sandalyenin 69'unu elinde bulunduran Yeni Azerbaycan Partisi'nin yeniden çoğunluğa sahip olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir