Araştırma: Hisse senedi değerlemeleri sayesinde zenginler hiç bu kadar zengin olmamıştı

Geçen yıl en az 1 milyon dolar varlığı olan varlıklı bireylerin sayısı yüzde 5,1 artarak 22,8 milyona ulaştı.

REKLAM

Fransa merkezli danışmanlık firması “Capgemini” tarafından yapılan bir araştırma, dünyada hiçbir zaman bu kadar çok zenginin bulunmadığını ve bu insanların yükselen borsalara yaptıkları yatırımların onları daha önce kaydedilmediğinden daha zengin hale getirdiğini ortaya koydu.

Capgemini'ye göre, en az 1 milyon dolar varlığa sahip bireyler olarak tanımlanan “yüksek net değerli bireylerin” (HNWI'ler) sayısı geçen yıl %5,1 artarak 22,8 milyona ulaştı.

Dünya Varlık Raporu'na göre bu zenginlerin toplam serveti 2023'te bir önceki yıla göre %4,7 artışla 86,8 trilyon dolara ulaştı.

Borsalar yükseldikçe zenginlerin serveti de artıyor

Zengin bireylerin sayısı ve toplam serveti, Capgemini'nin yıllık anketine başladığı 1997 yılından bu yana en yüksek seviyesinde. Araştırmalar, borsalar yükseldikçe bu zengin bireylerin servetinin de arttığını ortaya koyuyor.

Sonuç olarak, New York'un teknoloji ağırlıklı Nasdaq'ı 2023'te %43 artarken geniş tabanlı S&P 500 %24 arttı.

Bunun yerine Paris'teki CAC 40 %16 büyürken, Frankfurt'taki DAX %20 büyüdü.

2022 yılında varlıklı bireylerin sayısı ve servetleri %3'ten fazla azaldı.

Capgemini araştırması, makroekonomik belirsizlikler ve jeopolitik gerilimlerle dolu bir yıl olan 2022'de yüksek net değere sahip bireylerin sayısının ve servetlerinin her birinin yüzde üçten fazla düştüğünü söyledi.

Stoklardaki düşüş nedeniyle varlıklarındaki düşüş son on yılın en sert düşüşü oldu. Araştırmada, “2023 ekonomik büyümeyi beraberinde getirdi ve büyük yatırım sektörlerinin bu düşüşü tersine çevirmesi için iyi bir ortam yarattı” dedi. Söylendi.

Zenginlerden daha fazla vergi talep edin

Çalışma, “Devam eden faiz oranı belirsizliğine ve artan tahvil getirilerine rağmen, üretken yapay zekaya olan ilgi ve bunun ekonomi üzerindeki potansiyel etkisi nedeniyle hisse senetleri teknoloji piyasasıyla birlikte yükseldi” sonucuna vardı. ifadelerine yer verildi.

Bu arada, dünya genelinde artan zenginlik ve eşitsizliğin, zenginlerin vergilerden adil paylarını ödeyip ödemedikleri konusundaki tartışmaları da alevlendirdiği kaydedildi.

Brezilya ve Fransa gibi ülkeler de dünyanın en zengin insanları için küresel bir asgari vergi belirlemeleri konusunda diğer G20 ülkeleri üzerindeki baskıyı artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir