Almanya'da “esrar kanunu” yürürlüğe girdi: Kişi başı 25 gram tüketime, 50 gram üretime izin veriliyor

Almanya'da bireylerin ve gönüllü kuruluşların sınırlı miktarda esrar yetiştirmesine ve sahip olmasına izin veren tartışmalı yasa yürürlüğe girdi.

REKLAM

Böylece Almanya, 2021'deki Malta ve geçen yılki Lüksemburg'un ardından Avrupa Birliği'nde (AB) esrarın eğlence amaçlı kullanımını yasallaştıran en büyük ülke haline geldi.

Artık halka açık yerlerde 25 grama kadar esrarın taşınmasına ve kullanılmasına izin verilecek.

Evde 50 grama kadar dikilebilir ve her yetişkin en fazla üç bitki yetiştirebilir.

1 Temmuz'dan itibaren yasal olarak esrar satın almak mümkün

Ancak, esrarın belirtilen miktarlarda yasal olarak satın alınabilmesi için kullanıcıların ek bir üç aya ihtiyacı var.

Devletin esrar satışı konusunda yetkilendirdiği “Kenevir Sosyal Kulübü” 1 Temmuz'da satışa başlayacak.

Kâr amacı gütmeyen bu dernekler, üyelerine günde 25 grama, ayda ise 50 grama kadar esrar satma hakkı verecek.

Yılda en az bir kez yetkililer tarafından kontrol edilecek bu dernekler, ortak kullanacakları açık arazide, seralarda veya kullanılmayan binalarda kenevir bahçesi yetiştirebilecek.

Her derneğin en fazla 500 üyesi olacak ve yıllık üyelik ücreti alınacak. Üye olacak adayların en az 6 ay boyunca Almanya'da ikamet etmeleri gerekmektedir.

Esrar kaçakçılığını önlemek mümkün mü?

Şansölye Olaf Scholz liderliğindeki hükümet koalisyonunda yer alan ekolojistler ve liberaller, yeni yasanın kaçakçılıkla daha etkin mücadeleyi mümkün kılacağını savunuyor.

Yasaklama politikasının başarısız olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Kanada'yı örnek göstererek ülkede karaborsanın gerilediğine dikkat çekiyor.

Ancak sağlık dernekleri, beyin gelişiminin 25 yaşına kadar devam ettiğini ve bu yaştan önce kullanılan esrarın şizofreni gibi psikotik bozukluklara neden olabileceğini savunarak, özellikle gençler arasında tüketimin artması riskinin altını çiziyor.

Yetkililer, esrarın 18 yaş altı çocuklara yasak olmaya devam ettiğinin altını çiziyor. Okullara, kreşlere ve oyun alanlarına 100 metre mesafede tüketim de yasaklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir