Almanya Bitcoin mi satıyor? Veriler dikkat çekti

Kripto-onchain analiz firması Arkham tarafından “Alman Hükümeti” olarak etiketlenen bir kripto cüzdanı, 19 Haziran'da Bitcoin taşımaya başladı. Portföy hareketleri birçok kişinin Alman hükümetinin BTC varlıklarını sattığı inancına yol açtı.

Alman Hükümeti Korsan Film Platformundan BTC'ye Ele Geçirdi

Arkham verilerine göre, kripto cüzdanı Şubat 2024'ten bu yana yaklaşık 50.000 Bitcoin (BTC) tuttu ve 19 Haziran'da 6.500 BTC civarında hareket etti. Paranın korsan film web sitesi Movie2k'nin operatöründen ele geçirildiği iddia edildi.

Kaynak: Arkham

Alman hükümetine bağlı cüzdan 19 Haziran'da dört işlem gerçekleştirdi; Bunlardan biri “bc1q0unygz3ddt8x0v33s6ztxkrnw0s0tl7zk4yxwd” cüzdan adresine 425 milyon dolar değerinde 6.500 BTC, diğeri ise kendi adresine 154 milyon dolar değerinde 2.500 BTC gönderdi.

Alman hükümetinin cüzdanından Bitcoin hareketi. Kaynak: Arkham

Cüzdan adresi 6.500 BTC aldı ve ardından 2.500 BTC'yi başka bir cüzdan adresine taşıdı: “bc1qq0l4jgg9rcm3puhhfwaz4c9t8hdee8hfz6738z”. Bu cüzdan adresi daha sonra yeni alınan fonları dört adet 500 BTC işlemine taşıdı. Bu işlemlerin ikisi Kraken ve Bitstamp kripto para borsalarında yapılırken, diğer ikisi ise etiketlenmemiş özel adreslere taşındı.

BTC'nin borsalara aktarılması. Kaynak Arkham

Alman Hükümeti etiketli cüzdanda şu anda 2,83 milyar dolar değerinde 43.359 BTC bulunuyor. Aktarılan fonların tamamı tasfiye edilmemiş olsa da birçok isim bu kadar büyük miktarda BTC satmanın potansiyel sonuçları hakkında yorum yaptı.

Bir kripto para tüccarı, kısa pozisyonlardaki son artışın ve Bitcoin piyasasındaki düşüşün Alman hükümetinin satışı nedeniyle olabileceğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler el konulan BTC'leri satıyor

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler sıklıkla suçluların elindeki Bitcoin'e ve diğer dijital varlıklara el koyuyor ve zaman zaman ele geçirilen kripto varlıkları satmak için açık artırmalar düzenliyor.

ABD hükümeti, kötü şöhretli karanlık web pazarı Silk Road'dan ele geçirilen BTC'nin önemli bir bölümünü zaten sattı. Amerikalı bir işadamı ve Bitcoin savunucusu olan Tim Draper, 2014 yılında ABD Polis Teşkilatı tarafından düzenlenen bir açık artırmada Silk Road'un BTC'sini satın aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir