AİHM, Rusya'nın Kırım'da “çok sayıda” insan hakları ihlali işlediğine karar verdi

Ukrayna'nın Kırım'daki ihlallere ilişkin talebine ilişkin kararını açıklayan AİHM, Rusya'nın Kırım'da din ve ifade özgürlüğünden yaşam hakkına kadar pek çok temel insan hakkını ihlal ettiğine hükmetti.

REKLAM

ANKARA – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Rusya'nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım'da çok sayıda insan hakkı ihlali işlediğine karar verdi.

Reuters'in haberine göre AİHM, Ukrayna'nın Rusya'nın Kırım'daki ihlallerine ilişkin talebine ilişkin kararını açıkladı.

Fransa'nın Strasbourg kentindeki mahkeme, Rusya'nın Kırım'da din ve ifade özgürlüğünden yaşam hakkına kadar pek çok temel insan hakkını ihlal ettiğine hükmetti.

Mahkeme ayrıca, Kırım'dan nakledilen mahkûmların Rusya topraklarındaki ceza infaz kurumlarına güvenli bir şekilde geri dönüşlerinin bir an önce sağlanması gerektiğini vurguladı.

Rusya daha önce Kırım'da insan haklarını ihlal ettiği ve yarımadadaki siyasi muhaliflere baskı yaptığı yönündeki suçlamaları reddetmişti.

Rusya, Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasını ilk kez 2014 yılında işgal etmişti.

Kırım'ın işgalinden kısa bir süre sonra, etnik Rus nüfusun ağırlıklı olduğu Donbass'taki Luhansk ve Donetsk oblastları, Rusya'nın desteğiyle Ukrayna yönetimine savaş ilan etti ve tanınmayan iki cumhuriyet kurdu. Daha sonra Rusya, Ukrayna'yı işgalinin bir parçası olarak bu iki cumhuriyeti ilhak etti.

Şubat 2022'de Rusya, Ukrayna'nın “Nazilerden kurtarılması gerektiğini” öne sürerek ülkeye geniş çaplı bir işgal başlattı ve özellikle doğu Ukrayna'da çatışmalar hala devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir